$838.00
Was$943.00Save $105.00 (11%)
5.3 cu. ft. Smart Top Load Washer with Extra Power - MTW6200RF
$838.00
Was$943.00Save $105.00 (11%)
This model is on display at:
Key Features
Direct Drive Motor
Extra Power Option
Quick Wash Cycle
Quick Wash and Dry
Smart Appliance
5.3 CU. F.T.
Advanced Vibration Control
American Company for Over 100 years
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Direct Drive Motor
The direct drive motor not only has the power to handle large loads, it's backed by our 10-year limited parts warranty.*Standard disclaimer: *Visit maytag.com for warranty details.PIM (or .com) disclaimer: *See product warranty for details
Extra Power Option
Extra Power option boosts stain fighting on any wash cycle with an intense pre-wash and extra agitation so you can walk away while stains wash away.
Quick Wash Cycle
Strapped for time? Using extra high-spin speeds, the Quick Wash cycle cleans small, lightly soiled loads in 30 minutes.* Get clean clothes fast by pairing it with the Quick Dry cycle on matching Maytag® dryers. *Based on a 3-lb load.
Quick Wash and Dry
Pair Quick Wash + Quick Dry to get a small load of clothes clean and dry in 60min**Based on a 3-lb load.
Smart Appliance
GET THE MAYTAG™ APP to stay in control and efficiently manage laundry from anywhere.*Stay on top of laundry with end of cycle notifications on your smart device to ensure finished loads aren’t left behind. Get step-by-step pretreating instructions in the Stain Guide to take on everyday tough stains and maximize the power of your Maytag® appliances.*Appliance must be set to remote enable. WiFi & App Required. Features subject to change. Details and privacy info at maytag.com/connect.
5.3 CU. F.T.
Tackle your largest loads with 5.3 cu. ft. capacity
Advanced Vibration Control
Advanced Vibration Control helps keep noise to a minimum load after load, with powerful shock absorbers and springs
American Company for Over 100 years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years.
American Pride
We take pride in building strong, reliable appliances for your home. These washers are proudly assembled by hard-working employees in Clyde, Ohio.
Auto Sensing
Auto Sensing adjusts the water level for each load to provide efficient cleaning.
Clean Washer with affresh® cycle
Run the Clean Washer with affresh® cycle every 30 washes with an affresh® Washer Cleaner tablet or liquid chlorine bleach to thoroughly clean the inside of your washer.
Custom cycles
Create your favorite cycles and save them to the Maytag™ App. Easily access your favorites from the app and set them as the custom cycle on your appliance.**WiFi & App Required. Features subject to change. Details and privacy info at maytag.com/connect. Appliance must be set to remote enable.
Cycle Memory
Start your next load quickly with Cycle Memory, which automatically saves your last load preference for every cycle.
Laundry Notifications
Stay on top of laundry with end of cycle notifications on your smart device to ensure finished loads aren’t left behind.*WiFi & App Required. Features subject to change. Details and privacy info at maytag.com/connect.
Power™ Impeller
Trust the Power™ impeller to help dissolve stains and soils. Vigorous wash motions and triple action spray keep clothes thoroughly soaked with water and detergent.
Slow-close glass lid
Keep track of the action inside your washer with the slow-close glass lid. It offers a clear view of laundry and closes softly without slamming.
Stain Guide
Get step-by-step pretreating instructions in the Stain Guide to take on everyday tough stains like grass, spaghetti sauce, wine and more in the Maytag™ App.*.*WiFi & App Required. Features subject to change. Details and privacy info at maytag.com/connect. Select stains only.
Stainless Steel Wash Basket
The stainless steel wash basket is built tough to tackle years of washes. It’s also backed by our 10-year limited parts warranty.*Standard disclaimer: *Visit maytag.com for warranty details.
10-year limited parts warranty, see product warranty for details
We don't just tell you a Maytag® washer will get your clothes clean for years: we confidently back our washers with a 10-year limited parts warranty* on the direct drive motor and stainless steel wash basket.*See product warranty for details*Visit maytag.com for warranty details.
Deep Fill Option
Get more water when you want it with the Deep Fill option. The extra water works with robust wash action to saturate loads, loosen stains and help soak away tough messes.
Specifications
Interior Details
| Wash Action | Impeller |
| Advanced Vibration Control | Yes |
| Automated Dispenser | Drawer |
| Automatic Load Size Sensing Technology | Yes |
| Fan Type | N/A |
| Motor Drive Type | Direct Drive |
| Out of Balance Sensing | Yes |
| Washer Drum Material | Stainless Steel |
| Washer Drum Rear/Base Material | Plastic |
| Dispense System | Bleach, Detergent, Fabric Softener |
| Eco Monitor/Efficiency Monitor | No |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| UL | Yes |
| Energy Star® Qualified | No |
| Prop 65 | Standard |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Rear Console |
| Control Type | Knob and Button |
| Electronic Display Type | Color LCD |
| End of Cycle Signal | Programmable |
| LCD Touch Screen | No |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 10 |
| Programmable Cycle | Yes |
| Washer Cycle Selections | Bulky Items, Clean Washer with affresh, Custom Cycle, Delicates, Drain & Spin, Heavy Duty, Normal, Quick Wash, Towels, Whites |
Details
| Fabric Brush | No |
| High Efficiency | Yes |
| Internal Heater | No |
| Recirculation(visible) | No |
| Sound Package | No |
| Stackable | No |
| Water Faucet | No |
| LED Color | White |
| Lid/Door Finish | Edge Glass |
| Lid/Door Lock | Yes |
Electrical
| Power Cord Included | Yes |
| Amps | 6 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
Exterior Details
| Adjustable Feet | Yes |
| Lid/Door Swing | N/A |
| Slow Close Lid | Yes |
| Window | Yes |
Modifiers
| Delay Start | Up to 12 hours |
| Number of Rinse Options | 2 |
| Number of Soil Levels | 5 |
| Number of Spin Speeds | 3 |
| Number of Temperatures | 5 |
| Number of Wash/Rinse Temperatures | 5 |
| Number of Washer Options | 10 |
| Number of Water Levels | 4 |
| Pre Soak | No |
| Rinse Options | Yes |
| Rinse Temperature | Cold |
| Spin Speed Selections | Fast, Medium, Off |
| Temperature Selections | Cold, Cool, Hot, Tap Cold, Warm |
| Washer Soil Selections | Extra Heavy, Extra Light, Heavy, Light, Normal |
| Water Levels | Auto, High, Max, Medium |
Smart Compatibility
| Smart Appliance | Yes |
| Works With | WiFi |
| Connectivity | Amazon Alexa, Google Assistant |
Dimensions
| Capacity | 5.3 cu. ft. |
| Capacity (DOE) US | 5.3 cu. ft. |
| Capacity IEC Canada | 6.1 cu. ft. |
| Depth | 27-3/4 in |
| Gross Weight | 154 lbs |
| Height | 42 in |
| Height with Lid Open | 58-1/4 in |
| Maximum Height | 42-7/8 in |
| Minimum Height | 42 in |
| Net Weight | 139 lbs |
| Width | 27-3/8 in |
Options
| Washer Option Selections | Deep Fill, Delay Wash, End of Cycle Signal, Extra Power, Extra Rinse, Fabric Softener, Remote Enable, Sales Demo Mode, Soil Level, Wash Temp |
Installation Considerations
| Hoses Included | Drain Hose |
Features
| Washer Features | Deep Water Options, Extra Power Button, Power™ Impeller, Quick Wash Cycle, Smart Capable Appliance |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Maytag Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











