3.3 DOE cu. ft. capacity PermaTuf II smooth basket - GCWP1000MWW
3.3 DOE cu. ft. capacity PermaTuf II smooth basket
Model: GCWP1000MWW




3.3 DOE cu. ft. capacity PermaTuf II smooth basket
Model: GCWP1000MWW
Key Features
Dual-Action Agitator
Rotary electromechanical controls
2 wash / spin speed combinations
9 wash cycles
Bleach dispenser
3 water levels
3 wash / rinse temperatures
Auto balance suspension system
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Dual-Action Agitator
Provides gentle, dual-wash action
Rotary electromechanical controls
Make it simple to set cycles
2 wash / spin speed combinations
Speeds are matched to fabric type for great clothes care
9 wash cycles
Multiple cycles are designed to specifically handle various fabrics and soils
Bleach dispenser
Automatically mixes bleach with wash water for proper dilution and bleaching action
3 water levels
Allows user to match the water level to each load of wash
3 wash / rinse temperatures
A variety of temperatures provide great wash results
Auto balance suspension system
Handles the heaviest loads without banging or walking
630 RPM spin speed
Fast spin speeds remove water efficiently and minimize dry times
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Style | Top-Loading |
| Rain Shower System | WaterSaver Rinse |
| Agitator Type | Dual-action agitator |
| Wash Mechanism | Agitator |
| Number of Cycles | 9 |
| Control Type | Rotary Electromechanical |
| Casuals Cycle | Heavy Soil |
| Casuals Cycle | Light Soil |
| Casuals Cycle | Rinse & Spin |
| Washer Cycles | Quick Rinse |
| Washer Cycles | Rinse + Spin |
| Washer Cycles | Spin Only |
| Cottons Cycle | Heavy Soil |
| Cottons Cycle | Light Soil |
| Cottons Cycle | Rinse & Spin |
| Wash/Rinse Temperatures | 3 |
| Dark Colors | Heavy Soil / Light Soil |
| Dark Colors | Rinse & Spin |
| Dispenser | Bleach |
| Water Levels | 3 |
| Additional Washer Features | Color Lid Instructions |
| Additional Washer Features | Front Serviceable |
| Additional Washer Features | Galvanized Steel Cabinet |
| Additional Washer Features | Steel Drive Transmission |
| Wash/Spin Speed Combinations | 2-Pulsed |
| Maximum Spin Speed | 630 RPM |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
POWER / RATINGS
| Motor Speeds | 1 Speed |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
CAPACITY
| Wash Basket Type | PermaTuf® II |
| Total Capacity (cubic feet) | 3.3 cu ft |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 25.5 in. |
| Weight | 137 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 30.5 in. |
| Shipping Weight | 177 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 177 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
| Total of Cubes | 16.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 147 lb |
| Net Weight | 137 lb |
| Overall Depth | 25 1/2 in |
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Height Needed for Lid to Raise 90 Degrees | 51 in |
Where to Buy GE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










