300 Series Compact Washer 1400 rpm - WGA12400UC
300 Series Compact Washer 1400 rpm
Model: WGA12400UC













300 Series Compact Washer 1400 rpm
Model: WGA12400UC
Key Features
SpeedPerfect for fast and clean results
Your durable extra-quiet washing machine.
SpeedPerfect: washes in a shorter time with the cleaning results of the standard program.Close
Eco Silence Drive: the efficient and highly durable washing machine drive.Close
ENERGY STAR Qualified
SpeedPerfect:
Eco Silence Drive:
ENERGY STAR Certified
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
SpeedPerfect for fast and clean results
The SpeedPerfect option washes in a shorter time with the cleaning results of the standard program.
Your durable extra-quiet washing machine.
Noise around your home can be distraction. That’s why we engineered the Eco Silence Drive for our washing machines. The brushless, energy-efficient motor reduces friction for quiet operation, and we've engineered it for an especially long life.
SpeedPerfect: washes in a shorter time with the cleaning results of the standard program.Close
The SpeedPerfect option washes in a shorter time with the cleaning results of the standard program.
Eco Silence Drive: the efficient and highly durable washing machine drive.Close
Noise around your home can be distraction. That’s why we engineered the Eco Silence Drive for our washing machines. The brushless, energy-efficient motor reduces friction for quiet operation, and we've engineered it for an especially long life.
ENERGY STAR Qualified
SpeedPerfect:
washes in a shorter time with the cleaning results of the standard program.
Eco Silence Drive:
the efficient and highly durable washing machine drive.
ENERGY STAR Certified
SpeedPerfect™:
washes in a shorter time with the cleaning results of the standard program.
Eco Silence Drive™:
the efficient and highly durable washing machine drive.
ENERGY STAR® Certified
Specifications
General
| Maximum spin speed - NEW (2010/30/EC) | 1,400 rpm |
| List of Programs | Delicates Program, Whites and colors program, Easy-care program, Woolens hand wash program |
| Delay Start | Continuous |
| Noise level washing | 52 dB(A) re 1pW |
| Wash optimization | AllergyPlus / Hygiene, Drain, Drum clean, Quick 30, Towels, jeans, mixture, rinsing/spinning, Ready, Rinse plus, SpeedPerfect, Start / Reload, Temperature selection, Prewash, Spin speed reduc |
| Display | Yes |
| Noise level spinning | 72 dB(A) re 1pW |
| Door Options | Left |
| Leak protection system | Multiple water protection |
| Hot & cold water intake | Yes |
| Interior Light | No |
| Removable top | No |
| Power Cord Length | 64_7_8_IN |
| Color | White |
| ENERGY STAR® certified | yes |
| Total Annual Energy Consumption | 70 kWh |
| Maximum spin speed | 1400 rpm |
| ENERGY STAR® certified | yes |
Basis Information
| Appliance type | 010 |
| Noise level washing | 52 dBA |
| Noise level spinning | 72 dBA |
| Maximum spin speed | 1,400 rpm |
Connection
| Power Cord Length | 64_7_8_IN |
| Frequency | 60 Hz |
| Hot & cold water intake | Yes |
| Plug Type | 240V-3 prong |
Connectivity
| Home Connect™ | no |
| Home Connect™ | no |
Construction type
| Color / Material Housing | White |
| Color / Control Panel | White |
| Design | Freestanding |
| Door Options | Left |
| Installation Type | Freestanding |
| Loading type | Front loader |
| Removable top | No |
| Wheels | No |
Comfort
| i-Dos | No |
| Load display with dosage recommendation | No |
| Reload function | Yes |
| Loading sensor | No |
| Degree of dirtiness recognition | No |
| Display | Yes |
| Status Indicator | LED-Display |
| Turbidity sensor | No |
| Water plus | No |
| Delay Start | Continuous |
| Self adjusting water level to load | Yes |
| Interior Light | No |
| Eco silence drive | Yes |
| Hot and Cold Water Intake | Yes |
Programmes
| Allergy Plus program | Yes |
| Sportsware Program | No |
| Shirts / Blouses programme | No |
| Delicates/Silk Program | Yes |
| Wool Program | Yes |
| Down program | No |
| Outdoor Program | No |
| Automatic stain removal system | No |
| Cold wash option | No |
| Pre-Wash Option | Yes |
| Cottons programme | Cold, Economy, Extra Hot, Hot, Pre-Wash, Warm |
| Easy-care Program | Cold, Hot, Prewash, SpeedPerfect, Warm |
| Separate temperature control options | Steps |
| Wash optimization | AllergyPlus / Hygiene, Drain, Drum clean, jeans, mixture, Prewash, Quick 30, Ready, Rinse plus, rinsing/spinning, SpeedPerfect, Spin speed reduction, Start / Reload, Temperature selection, To |
| Water plus | No |
Spinning
| Spin speed options | Variable |
| Skip spin | Yes |
Safety
| Unbalance Sensor | Yes |
| Suds Sensor | yes |
| Leak protection system | Multiple water protection |
| ChildLock | Yes |
Comfort and Convenience
| i-Dos | no |
| Load display with dosage recommendation | no |
| Reload function | yes |
| Loading sensor | no |
| Degree of dirtiness recognition | no |
| Display | yes |
| Status Indicator | LED-Display |
| Turbidity sensor | no |
| Water plus | no |
| waterPerfect | yes |
| waterPerfect Plus | no |
| Delay Start | Continuous |
| Self adjusting water level to load | yes |
| Interior Light | no |
| variosoftdrum | no |
| Eco silence drive | yes |
| Hot and Cold Water Intake | yes |
Speed Options
| VarioSpeed | yes |
| super15 | no |
| speedPerfect | yes |
| Speed programme 15/30 | no |
Programs
| List of Programs | Delicates Program, Whites and colors program, Easy-care program, Woolens hand wash program |
| Allergy Plus program | yes |
| Sportsware Program | no |
| Shirts / Blouses programme | no |
| Delicates/Silk Program | yes |
| Wool Program | yes |
| Down program | no |
| Outdoor Program | no |
| Automatic stain removal system | no |
| Cold wash option | no |
| Pre-Wash Option | Yes |
| Cottons programme | Extra Hot, Economy, Hot, Cold, Pre-Wash, Warm |
| Easy-care Program | Hot, Cold, SpeedPerfect, Prewash, Warm |
| Separate temperature control options | Steps |
| Wash optimization | AllergyPlus / Hygiene, Drain, Drum clean, Quick 30, Towels, jeans, mixture, rinsing/spinning, Ready, Rinse plus, SpeedPerfect, Start / Reload, Temperature selection, Prewash, Spin speed reduc |
| Water plus | no |
Dimensions & Weight
| Width | 23.5 in. |
| Height | 33.25 in. |
| Length | 24.25 in. |
| Weight | 157 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.5 in. |
| Shipping Height | 38.25 in. |
| Shipping Length | 29.25 in. |
| Shipping Weight | 197 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 197 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.97 ft³ |
| Dimensional Weight | 136.32 lbs. |
| Total of Cubes | 10.97 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 136.32 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bosch Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











