$1,049.00
Ge® Energy Star® 4.6 Cu. Ft. Capacity Smart Front Load Washer With Ultrafresh Vent System With Odorblock™ - GFW350SPYDS
Ge® Energy Star® 4.6 Cu. Ft. Capacity Smart Front Load Washer With Ultrafresh Vent System With Odorblock™
Model: GFW350SPYDS



























Ge® Energy Star® 4.6 Cu. Ft. Capacity Smart Front Load Washer With Ultrafresh Vent System With Odorblock™
Model: GFW350SPYDS
$1,049.00
This model is on display at:
Key Features
UltraFresh Vent System With OdorBlock™
Microban® Antimicrobial Technology
20 Min Quick Wash Cycle
Dynamic Balancing Technology (dBT)
WiFi Powered by SmartHQ™
Tumble Care Option
More Water Option
Shallow Depth Washer
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
UltraFresh Vent System With OdorBlock™
The first and only UltraFresh Vent System with OdorBlock™ eliminates excess moisture to help prevent odors ensuring your washer stays fresh and clean allowing you to leave the door closed between washes
Microban® Antimicrobial Technology
Built-in protection that lasts. Microban® Antimicrobial Technology is infused into key washer components like the gasket, dispenser, and drain system, helping to prevent odor causing bacteria.
20 Min Quick Wash Cycle
Fresh laundry in a flash. The Quick Wash Cycle delivers a fast, 20-minute wash for lightly soiled items. Stay ahead of your laundry schedule with this quick wash cycle feature.
Dynamic Balancing Technology (dBT)
Our patented technology senses and rebalances uneven loads, reducing noise and vibration during the spin cycle, providing a quiet wash
WiFi Powered by SmartHQ™
Stay in control from anywhere. Use the SmartHQ™ app to start, stop, and monitor your laundry while receiving real-time updates and notifications.
Tumble Care Option
No more rewashing! Keep your clothes fresh and clean for up to 8 hours by enabling The Tumble Care feature.
More Water Option
For bulky items like a king-sized comforter or for heavily soiled loads, the More Water Option adds up to an additional 3 gallons of water for a deep water wash and rinse.
Shallow Depth Washer
Laundry that fits your home. Our 32" depth space-saving washer fits tight spaces like closets or alcoves, delivering full-size performance in a shallow depth design.
Sanitize with Oxi
Remove 99% of bacteria with a dedicated cycle that uses an Oxi additive to boost your detergent's cleaning power, while keeping fabrics looking and feeling their best.
10-Year Limited Warranty
Built to last. Enjoy long-term peace of mind with our 10-year limited motor warranty
Large Capacity Washer
Do fewer loads with 4.6 cu. ft. of space. This large capacity washer easily handles bulky items, like comforters, so you can power through laundry day faster.
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 39.75 in |
| Overall Width | 28 in |
| Approximate Shipping Weight | 255 lb |
| Overall Depth | 32 in |
| Depth with Door Open 90° | 54.5 in |
| Net Weight | 246 lb |
FEATURES
| Vibration Control | dBT™ Quiet Control patented technology |
| Control Type | Power On/Off |
| Water Levels | Load-Sensing Adaptive Fill |
| Optional Soil Levels | Heavy |
| Washer Options/Settings | Delay Wash |
| Additional Washer Features | Front Serviceable |
| Washer Control Features | Delay Wash - Up to 24 hours |
| Adaptive Capabilities | Auto-Load Sensing |
| Receptacle Type | 3-Prong Grounding |
| Front Serviceable | Yes |
| Washer Cycles | Delicates |
| Pedestal | Optional |
| Product Type | Stackable |
| Dispenser | Detergent (Liquid/Powder) Timed Flow Through |
| Maximum Spin Speed | 1300 RPM |
| Spin Speeds | 4 |
| Number of Cycles | 8 |
| WiFi Connect | Built-In |
| Leveling System | Adjustable Leveling Legs |
| Wash/Rinse Temperatures | 4 (Tap Cold, Cold, Warm, Hot) |
| OdorBlock Capabilities | UltraFresh Vent System™ with OdorBlock™ |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Specialty Cycles | Sanitize with Oxi |
| Style | Front-Loading |
| Adaptive Capabilities | Automatic Temperature Control |
| Adaptive Capabilities | Adaptive Fill |
| Adaptive Capabilities | dBT™ Quiet Control |
| Additional Washer Features | Adjustable Leveling Legs |
| Additional Washer Features | Power Cord Attached |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Connected Capabilities | Sonos |
| Control Type | Rotary-Electronic w/LEDs |
| Control Type | Start/Pause |
| Control Type | Capacitive Touch |
| Dispenser | Bleach Timed Flow Through |
| Dispenser | Fabric Softener Timed Flow Through |
| Dispenser | Protected with Microban® |
| Optional Soil Levels | Extra Heavy |
| Optional Soil Levels | Normal |
| Optional Soil Levels | Light |
| Product Type | Front Load |
| Specialty Cycles | Extra Rinse |
| Washer Control Features | Control Lock |
| Washer Control Features | End-of-Cycle Signal |
| Washer Control Features | LED Display |
| Washer Control Features | Digital Cycle Countdown |
| Washer Control Features | LED Indicators |
| Washer Cycles | Normal |
| Washer Cycles | Heavy Duty |
| Washer Cycles | Bulky/Bedding |
| Washer Cycles | Sanitize with Oxi |
| Washer Cycles | Quick Wash |
| Washer Cycles | Rinse + Spin |
| Washer Cycles | Self Clean |
| Washer Options/Settings | Extra Rinse |
| Washer Options/Settings | Tumble Care |
| Washer Options/Settings | UltraFresh Vent |
| Washer Options/Settings | Delay Start |
| Washer Options/Settings | More Water |
| Water Levels | Automatic Temperature Control |
| Water Levels | More Water Option |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Motor Speeds | Variable |
| Circuit Breaker or Time Delay Fuse | 15 or 20 Amp |
| Energy Consumption (kWh/year) | 150 |
APPEARANCE
| Handle Color | Carbon Graphite |
| Door Style | Glass |
| Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In, Pedestal |
| Handle | Pocket Handle |
| Color Appearance | Carbon Graphite |
| Trim/Accents | Chrome/Dark Knob |
| Door Style | Round |
| Door Style | Carbon Graphite |
| Installation | True32 Closet Depth |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance; limited 10-year motor |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Wash Basket Type | Stainless Steel - Tilted |
| Total Capacity (cubic feet) | 4.6 cu ft |
ACCESSORIES
| Fill Hose | WH41X10207 (sold separately) |
| Optional Stacking Kit | GFA28KITN |
| Optional Riser | GFR0728PTDS (Sold Separately) |
| Optional Pedestal Accessory | GFP1528PTDS (Sold Separately) |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design with dBT™ Quiet Control |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











