$293.00
Was$389.00Save $96.00 (25%)
15.5" Pedestal for Front Load Washer and Dryer with Storage - XHPC155MBK
$293.00
Was$389.00Save $96.00 (25%)
Key Features
Chrome Handle Provides a Comfortable Grip to Open the Drawer
Description
Give the cleaning power of Maytag more prominence, while adding a drawer to hide away laundry supplies. Accessory pedestals add 15.5" of height for bonus storage and to help prevent bending and stooping.
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Specifications
Features
Chrome Handle Provides a Comfortable Grip to Open the Drawer
Chrome handle provides a comfortable grip to open the drawer
Specifications
Certifications
| Prop 65 | Standard |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 15.5 in. |
| Length | 27.31 in. |
| Weight | 51 lbs. |
| Carton Depth | 30 1/4 |
| Carton Height | 17 1/4 |
| Carton Width | 30 |
| Gross Weight | 51 |
| Net Weight | 46.0 |
| Depth(IN,inches) | 27.3125 |
| Carton Depth(IN,inches) | 30.2500 |
| Carton Height(IN,inches) | 17.2500 |
| Carton Width(IN,inches) | 30.0000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 48 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 20.5 in. |
| Shipping Length | 32.31 in. |
| Shipping Weight | 91 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 91 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 82.23 lbs. |
| Total of Cubes | 6.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 82.23 lbs. |
Details
| Number of Dividers | 1 |
| Number of Drawers | 1 |
Dimensions
| Depth | 27-5/16 in |
| Gross Weight | 51 lbs |
| Height | 15-1/2 in |
| Net Weight | 46 lbs |
| Width | 27 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Maytag Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.
































