Only 1 left in stock, order soon!
7.4 cu. ft. Capacity Smart aluminized alloy drum Electric Dryer with Sanitize Cycle and Sensor Dry - PTD70EBPTDG
7.4 cu. ft. Capacity Smart aluminized alloy drum Electric Dryer with Sanitize Cycle and Sensor Dry
Model: PTD70EBPTDG























Product Video

7.4 cu. ft. Capacity Smart aluminized alloy drum Electric Dryer with Sanitize Cycle and Sensor Dry
Model: PTD70EBPTDG
Only 1 left in stock, order soon! - at Mark's Warehouse
This model is on display at:
Key Features
Steam
Reduce Static
SmartHQ Assistant
Smart Features powered by SmartHQ
Sensor Dry
Check Vent Notification
120 ft Venting
My Cycle
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Steam
Refresh small loads and dewrinkle larger loads with the power of steam
Reduce Static
Prevent static cling with a gentle mist near the end of the cycle
SmartHQ Assistant
In the SmartHQ App, you can input voice or text commands based off the type of fabric you are drying and SmartHQ Assistant will give you expert recommendations and automatically set your machine for optimal results
Smart Features powered by SmartHQ
Ensure your dryer always has the latest features, including extra cycles for active wear and casuals Plus, easily control and monitor your laundry from anywhere, receive remote status notifications and more
Sensor Dry
Innovative dual thermistor technology continually monitors temperature and moisture to prevent over-drying and protect your laundry
Check Vent Notification
Receive a notification when the dryer vent needs to be cleaned, ensuring safe operation and optimal drying performance
120 ft Venting
Innovative 120 ft venting enables optimal airflow, enhanced drying ability and flexible installation
My Cycle
Streamline your laundry process by saving your favorite dryer settings for future use
Quick Dry
Quickly dries a variety of loads for families on the go
Damp Notification
Receive a notification when your laundry has reached the ideal dampness to remove from the dryer, so you get wrinkle-free results
Tangle Control
Intelligent technology adapts the drum movements to minimize tangled loads and provide even drying
Washer Link
Wirelessly connects the washer to the dryer, enabling the dryer to automatically set the optimal settings based on the load that was just washed
Sanitize Cycle
Reduces 99.8% of bacteria found in laundry
Smart Features powered by SmartHQā¢
Ensure your dryer always has the latest features, including extra cycles for active wear and casuals Plus, easily control and monitor your laundry from anywhere, receive remote status notifications and more
ENERGY STARĀ® qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Certifications
CEC Regulated
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 43.875 in |
| Overall Width | 27 in |
| Overall Depth | 31 in |
| Approximate Shipping Weight | 116 lb |
| Height to Top of Case | 38.25 in |
| Depth with Door Open 90° | 53 in |
| Net Weight | 116 lb |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Aluminized Alloy |
| Control Type | Electronic |
| Additional Dryer Features | Y-connector, short and long steam hoses included |
| Steam | Yes |
| Dual Thermistors | Yes |
| Dryness Levels | 5 |
| Communication | Washer Link |
| Dryer Control Features | LED Cycle Status Indicator Lights |
| Long Vent Capability | Up to 120 feet |
| Energy Saving Option | Yes - eDry |
| Fuel Type | Electric |
| Additional Optional Cycles | ecoDry |
| Moisture Sensor | Sensor Dry |
| Dryer Cycles | Towels/ Sheets |
| Product Type | Top Load Matching |
| Temperature Options | 5 selections from No Heat to High |
| Number of Cycles | 11 |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| WiFi Connect | Built-In |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Timed Dry | Warm Up (Downloaded Cycle) |
| Style | Top Load Matching |
| Heat Selections | 5 |
| Additional Dryer Features | Blocked Vent Notification |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Additional Dryer Features | Glass Door |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Additional Dryer Features | Lint Filter with Reminder |
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
| Additional Optional Cycles | Light/Sound |
| Additional Optional Cycles | My Cycle |
| Additional Optional Cycles | Reduce Static |
| Additional Optional Cycles | Tangle Control |
| Additional Optional Cycles | Time/Temp/Dry Level |
| Additional Optional Cycles | Washer Link (App Only) |
| Additional Optional Cycles | Wrinkle Care |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Connected Capabilities | Sonos |
| Control Type | Cap Touch Controls |
| Dryer Control Features | LED Cycle Countdown |
| Dryer Control Features | Adjustable End-of-Cycle Signal |
| Dryer Cycles | Normal - Colors |
| Dryer Cycles | Mixed Loads |
| Dryer Cycles | Delicates |
| Dryer Cycles | Downloaded - (Casuals Default) |
| Dryer Cycles | Jeans |
| Dryer Cycles | Bulky Items |
| Dryer Cycles | Quick Dry |
| Dryer Cycles | Sanitize |
| Dryer Cycles | Steam |
| Dryer Cycles | Timed Dry |
| Timed Dry | 90 Minutes |
| Connected Capabilities | Google Home |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 240V,5600W,24A,60Hz or 208V,4400W,22A,60Hz |
| Electrical Requirements | 240V ; 60Hz ; 24A |
| Watts | 5600 |
| Hertz | 60 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
APPEARANCE
| Door Style | Glass |
| Control Knobs | Silver |
| Color Appearance | Diamond Gray |
| Door Style | Reversible Door |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.4 cu ft |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 43.88 in. |
| Length | 31 in. |
| Weight | 116 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 48.88 in. |
| Shipping Length | 36 in. |
| Shipping Weight | 156 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 156 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.25 ft³ |
| Dimensional Weight | 264.2 lbs. |
| Total of Cubes | 21.25 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 264.2 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










