Model: PTD60EBPRDG
+16more
Product Video
2 Videos
rebate iconRebate Available
Color : Diamond Gray
Diamond Gray
White on White with Silver Backsplash
Type : Electric
Current Rebates
Expires: June 03, 2026
Key Features
  • Wrinkle Care
  • Sensor Dry
  • Check Vent Notification
  • 120 ft. Venting
  • My Cycle
  • Download Additional Cycles
  • Quick Dry
  • Damp Notification
Read More
Description
Prevent wrinkles by extending the tumble without heat.Innovative dual thermistor technology continually monitors temperature and moisture to prevent over-drying and protect your laundry.43 7/8 H x 27 W x 31 D
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Specifications
Certifications
Features
Wrinkle Care
Prevent wrinkles by extending the tumble without heat
Sensor Dry
Check Vent Notification
120 ft. Venting
My Cycle
Streamline your laundry process by saving your favorite dryer settings for future use
Download Additional Cycles
Quick Dry
Quickly dries a variety of loads for families on the go
Damp Notification
Eco Dry
Washer Link
Sanitize Cycle
Reduces 99.8% of bacteria found in laundry
ENERGY STAR® qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Certifications
CEC Regulated certification
CEC Regulated
California Prop 65 certification
California Prop 65
ENERGY STAR® Qualified certification
ENERGY STAR® Qualified
Specifications
Warranty
Parts1 Year
Labor1 Year
WEIGHTS & DIMENSIONS
Overall Height43.875 in
Overall Width27 in
Overall Depth31 in
Approximate Shipping Weight117.76 lb
Height to Top of Case38.5 in
Depth with Door Open 90°51.75 in
Net Weight105 lb
Reverse-a-DoorYes
Drum TypeAluminized Alloy
Control TypeElectronic
Additional Dryer FeaturesRemovable Up-Front Lint Filter
Dual ThermistorsYes
Dryness Levels5
CommunicationWasher Link
Dryer Control FeaturesLED Cycle Status Indicator Lights
Long Vent CapabilityUp to 120 feet
Energy Saving OptionYes - Eco Dry
Fuel TypeElectric
Additional Optional CyclesecoDry
Moisture SensorSensor Dry
Dryer CyclesTowels/ Sheets
Product TypeTop Load Matching
Temperature Options5 selections from No Heat to High
Number of Cycles10 + 3 Downloaded Cycles
Exhaust Options4-Way (Rear; Right; Left & Bottom)
WiFi ConnectBuilt-In
Connected CapabilitiesThe Google Assistant
Timed DryWarm Up (App Only)
StyleTop Load Matching
Heat Selections5
Additional Dryer FeaturesInterior Light
Additional Dryer FeaturesGlass Door
Additional Dryer FeaturesFront Serviceable
Additional Dryer FeaturesLint Filter with Reminder
Additional Optional CyclesDamp Alert
Additional Optional CyclesBlocked Vent Check (App Only)
Additional Optional CyclesMy Cycle
Additional Optional CyclesTime/Temp/Dry Level
Additional Optional CyclesWasher Link
Additional Optional CyclesWrinkle Care
Connected CapabilitiesAmazon Alexa
Connected CapabilitiesIFTTT
Connected CapabilitiesSonos
Control TypeCap Touch Controls
Dryer Control FeaturesAdjustable End-of-Cycle Signal
Dryer Control FeaturesDamp Dry Signal
Dryer Control FeaturesBlocked Vent Sensor
Dryer Control FeaturesLED Cycle Countdown
Dryer CyclesDownloaded (3)
Dryer CyclesBulky Items
Dryer CyclesCottons
Dryer CyclesDelicates
Dryer CyclesJeans
Dryer CyclesMixed Loads
Dryer CyclesNormal
Dryer CyclesQuick Dry
Dryer CyclesSanitize
Dryer CyclesTimed Dry
Timed DryUp to 90 Minutes
Connected CapabilitiesGoogle Home
POWER / RATINGS
Volts/Watts/Amps240V,5600W,24A,60Hz or 208V,4400W,22A,60Hz
Electrical Requirements240V ; 60Hz ; 24A
Watts5600
Hertz60
WARRANTY
Parts WarrantyLimited 1-year entire appliance
Warranty NotesSee written warranty for full details
Labor WarrantyLimited 1-year entire appliance
APPEARANCE
Door StyleGlass
Control KnobsSilver
Color AppearanceDiamond Gray
Door StyleReversible Door
CAPACITY
Total Capacity (cubic feet)7.4 cu ft
Dimensions & Weight
Width27 in.
Height43.88 in.
Length31 in.
Weight105 lbs.
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
Number of Boxes1
Shipping Width32 in.
Shipping Height48.88 in.
Shipping Length36 in.