$1,098.00
Was$1,319.00Save $221.00 (17%)
Only 2 left in stock, order soon!
Commercial-Grade Residential Gas Dryer - 7.4 cu. ft. - MGDP586KW
$1,098.00
Was$1,319.00Save $221.00 (17%)
Only 2 left in stock, order soon! - at Mark's Warehouse
Key Features
An American company for over 100 years
American Pride
Commercial-Grade Dryer
Premium Motor
IntelliDry® sensor
10-Year limited parts warranty on the drive motor and drum
7.4 cu. ft. Capacity
Wrinkle Control Cycle
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
An American company for over 100 years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years.
American Pride
We take pride in building strong, reliable appliances for your home. These dryers are proudly assembled by hard-working employees in Marion, Ohio.
Commercial-Grade Dryer
We've engineered a powerful commercial-grade Maytag® dryer for your home that's truly built to last. Thick, galvanized steel panels and ultra-sturdy knobs are just two of many upgraded components.
Premium Motor
Our powerful commercial motor and drive system deliver the strength to handle large loads with ease.
IntelliDry® sensor
The IntelliDry® sensor monitors inside moisture and air temperatures to help ensure exceptional drying and consistent results.
10-Year limited parts warranty on the drive motor and drum
We don't just tell you a Maytag® dryer will get your clothes dry for years: we confidently back our dryers with a 10-year limited parts warranty on the drive motor and drum. (Visit maytag.com for warranty details.)
7.4 cu. ft. Capacity
Large loads are no problem in this dryer with 7.4 cu. ft. capacity.
Wrinkle Control Cycle
The Wrinkle Control cycle helps keep wrinkles from forming by tumbling your clothes without heat after the cycle has ended.
Drum Light
An interior drum light provides powerful illumination, ensuring no stray sock is left behind.
Specifications
Warranty
| Parts | 5 Year |
| Labor | 5 Year |
Controls
| Automatic Temperature Controls | No |
| Control Location | Rear Panel |
| Control Type | Dials |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Feedback-Status Indicators | N/A |
Details
| Drying Rack | No |
| Electronic Burner Ignition | Yes |
| Exhaust Duct Diameter | 4 |
| Gas Inlet Size | 3/8 N.P.T |
| Motor Horsepower | 1/3 HP |
| Mount Type | Rigid |
| Quad Baffles | No |
| Steam Hose Y Connector | No |
| Automatic Dry Control | Yes |
| Card Reader Ready | No |
| Coin Drop Ready | No |
| Coin Slide Ready | No |
| Cycle Time Remaining | No |
| Cylinder Diameter | 25-1/2 |
| Cylinder Volume | 7-2/5 |
| EcoBoost Energy Saver | No |
| Fuel Type | Gas |
| Infrared Data Collection | No |
| LP Convertible | Yes |
| Lint Filter Indicator | No |
| Machine in Use Indicator | No |
| Meter Case | No |
| Meter Case Service door | No |
| Moisture Sensor | Yes |
| PN to PR Conversion Panel | No - Ship with PN facia |
| Pedestal Options | No |
| Secondary Lint Filter | No |
| Service Mode Activation | No |
| Sound Package | No |
| Stackable | No |
Cycles
| Drying Cycles Selections | Damp Dry, Heavy Duty, Less Dry, More Dry, Normal, Timed Dry 20, Timed Dry 30, Timed Dry 40, Timed Dry 50, Timed Dry 60, Wrinkle Control |
| Number of Dryer Cycles | 11 |
Options
| Dryer Option Selections | Temperature |
| Number of Dryer Options | 1 |
Installation Considerations
| Flat Back | No |
| Long Vent | No |
| Exhaust Diameter | 4 in |
| Four Way Venting | Yes |
Certifications
| CSA | CSA |
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
| Energy Star Qualified | No |
| Energy Star® Qualified | No |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | Yes |
| Volts | 120 |
| Power Cord Length | 6 ft |
| Power Cord Length (ft) | 6 ft |
Other
| Capacity (Cu Ft) | 7.40 |
| Capacity (IEC) (Cu Ft) | 7.4 |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42.5 in. |
| Length | 29.25 in. |
| Weight | 123 lbs. |
| Carton Depth | 31 1/2 |
| Carton Height | 45 5/16 |
| Carton Width | 28 3/4 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 53 |
| Gross Weight | 123 |
| Maximum Height | 43 1/4 |
| Minimum Height | 42 |
| Net Weight | 116.5 |
| Depth With Door Open 90 Degree(IN,inches) | 53.0000 |
| Depth(IN,inches) | 29.2500 |
| Door Opening Height(IN,inches) | 12.00 |
| Door Opening Width(IN,inches) | 20.25 |
| Maximum Height(IN,inches) | 43.2500 |
| Minimum Height(IN,inches) | 42.0000 |
| Carton Depth(IN,inches) | 0.0000 |
| Carton Height(IN,inches) | 0.0000 |
| Carton Width(IN,inches) | 0.0000 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47.5 in. |
| Shipping Length | 34.25 in. |
| Shipping Weight | 163 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 163 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.42 ft³ |
| Dimensional Weight | 241.47 lbs. |
| Total of Cubes | 19.42 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 241.47 lbs. |
Dimensions
| Capacity | 7.4 cu. ft. |
| Cylinder Depth | 25.00 |
| Cylinder Diameter | 25-1/2 |
| Cylinder Volume | 7-2/5 |
| Depth | 29-1/4 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 53 in |
| Door Opening Angle | 180 deg |
| Full Width Console | Yes |
| Gross Weight | 123-23/50 lbs |
| Height | 42-1/2 in |
| Maximum Height | 43-1/4 in |
| Minimum Height | 42 in |
| Net Weight | 116-23/50 lbs |
| Width | 27 in |
Interior Details
| Dryer Drum Material | Powder Coat |
| Dryer Interior Light | Yes |
| Drying Rack | No |
| Lint Screen Location | Front |
| Motor Horsepower | 1/3 HP |
| Sound Package | No |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Exterior Details
| Door Opening Direction | Right |
| Reversible Door | Yes |
| Window | Yes |
Modifiers
| Number of Temperatures | 5 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Maytag Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.


































