$588.00
Was$729.00Save $141.00 (19%)
Only 2 left in stock, order soon!
6.2 Cu. Ft. Capacity Gas Dryer With Up To 120 Ft. Venting And Shallow Depth - HTX26GASWWW
6.2 Cu. Ft. Capacity Gas Dryer With Up To 120 Ft. Venting And Shallow Depth
Model: HTX26GASWWW



















360 View
6.2 Cu. Ft. Capacity Gas Dryer With Up To 120 Ft. Venting And Shallow Depth
Model: HTX26GASWWW
$588.00
Was$729.00Save $141.00 (19%)
Only 2 left in stock, order soon! - at Mark's Warehouse
Key Features
Auto Dry
Large Diffuser for Even Drying
Durable Aluminized Drum
Reversible Dryer Door
Temperature Selection
Up Front Lint Filter
Powerful Venting & Flexible Installation
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Auto Dry
monitors the internal air temperature to determine the ideal drying time, protecting your garments from over drying.
Large Diffuser for Even Drying
A large internal heat diffuser allows for warm air to evenly spreaad throughout your clothes during the cycle, makig this the ideal dryer for large loads and bulky items.
Durable Aluminized Drum
This durable, long-lasting design resists corrosion and optimizes drying performance.
Reversible Dryer Door
Door can swing from either direction making it easier to access the last sock from the back of the drum.
Temperature Selection
Offer a range of drying temperatures to adjust to the specific needs of your garments for personalized garment care.
Up Front Lint Filter
Simplify the task of lint removal with our convenient upfront lint filter, enhancing airflow within the appliance and for your garments.
Powerful Venting & Flexible Installation
Powerful airflow offers long-lasting performance from lint build-up and offers venting solutions up to 120 feet for greater installation flexibility.
Certifications
CEC Regulated
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
APPEARANCE
| Door Style | Steel |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 44 in. |
| Length | 26.75 in. |
| Weight | 103 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 49 in. |
| Shipping Length | 31.75 in. |
| Shipping Weight | 143 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 143 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.39 ft³ |
| Dimensional Weight | 228.63 lbs. |
| Total of Cubes | 18.39 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 228.63 lbs. |
Features
| Control Type | Electromechanical |
| Product Type | Top Load Matching |
| Style | Top-Loading |
| Fuel Type | Gas |
| Adaptive Capabilities | Cycle Time |
| Casuals Cycle | Yes |
| Cottons Cycle | Yes |
| Number Of Cycles | 3 |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable, Removable Up-Front Lint Filter |
| Drum Type | Aluminized Alloy |
| Dryer Control Features | End-of-Cycle Signal |
| Exhaust Options | 3-Way (Rear; Left; Bottom) |
| Heat Selections | 3 |
| Timed Dry | 80 Minutes |
| Temperature Options | High/Medium/No |
| Removable Up-front Lint Filter | Yes |
| Reverse-a-door | Yes |
| Long Vent Capability | Up to 120 feet |
Capacity
| Total Capacity (cubic Feet) | 6.2 cu ft |
Appearance
| Door Style | Reversible Door |
| Color Appearance | White |
Weights & Dimensions
| Depth With Door Open 90° | 49 1/4 in |
| Overall Depth | 26 3/4 in |
| Overall Height | 44 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 112 lb |
| Net Weight | 103 lb |
| Height To Top Of Case | 37 1/2 in |
Power / Ratings
| Gas (btu/hr) | 22000 Factory-equipped for Natural gas. |
| Ignition Type | Intermittent Ignition |
Claims & Certifications
| Intermittent Ignition | Yes |
Accessories
| Lp Conversion Kit | WE25X217 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Hotpoint Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











