2.6 cu. ft. Portable Electric Vented Dryer - HLP141E
2.6 cu. ft. Portable Electric Vented Dryer
Model: HLP141E





















2.6 cu. ft. Portable Electric Vented Dryer
Model: HLP141E
Key Features
Electronic Control
Wall Mountable
Temperature Dryness Sensor
3 Auto and Timed Dry Cycles
End-of-Cycle Signal
Cycle Progress LEDs (Red)
Requires 120V, 60Hz
Check Filter Indicator
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Electronic Control
Precise control provides optimal performance
Wall Mountable
Saves floor space
Temperature Dryness Sensor
Automatically determines when clothes are dry, saving energy and protecting fabrics
3 Auto and Timed Dry Cycles
End-of-Cycle Signal
Cycle Progress LEDs (Red)
Requires 120V, 60Hz
Provides a reliable electrical supply
Check Filter Indicator
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 27 in |
| Overall Width | 16.75 in |
| Overall Depth | 24.875 in |
| Approximate Shipping Weight | 73.17 lb |
| Net Weight | 57.3 lb |
FEATURES
| Drum Type | Zinc Coated Steel |
| Control Type | Cycle Progress Leds |
| Additional Dryer Features | Lint Filter |
| Flexible Installation | Compact Dryer |
| Moisture Sensor | Yes |
| Product Type | Portable |
| Temperature Options | High, Low, Air Dry |
| Number of Cycles | 3 Auto Dry |
| Number of Options | 4 |
| Exhaust Options | Back Upper Right Corner |
| Removable Up-Front Lint Filter | Rear of Drum |
| Timed Dry | 30, 60, 90, 120, 150 mins |
| Heat Selections | 3 |
| Dryer Cycles | Heavy |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 120V;60Hz |
WARRANTY
| Parts Warranty | 1 year |
| Labor Warranty | 1 Year |
APPEARANCE
| Installation | Power Cord |
| Color Appearance | White |
| Door Swing | Left Hand Hinge |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 2.6 cu ft |
Dimensions & Weight
| Width | 16.75 in. |
| Height | 27 in. |
| Length | 24.88 in. |
| Weight | 57.3 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 21.75 in. |
| Shipping Height | 32 in. |
| Shipping Length | 29.88 in. |
| Shipping Weight | 97.3 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 97.3 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.51 ft³ |
| Dimensional Weight | 80.93 lbs. |
| Total of Cubes | 6.51 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 80.93 lbs. |
Where to Buy Haier Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











