7.4 Cu. Ft. Smart Front Load Gas Dryer - WGD9620HBK
7.4 Cu. Ft. Smart Front Load Gas Dryer
Model: WGD9620HBK













360 View
7.4 Cu. Ft. Smart Front Load Gas Dryer
Model: WGD9620HBK
Key Features
Wrinkle Shield™ Plus Option with Steam
Smart Appliance
Remote control with the Whirlpool® app
Intuitive Controls
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Wrinkle Shield™ Plus Option with Steam
Help keep wrinkles from setting into clean, dry fabrics. The Wrinkle Shield™ Plus option with Steam uses tumbling and steam for up to 150 minutes after the cycle ends or until you open the dryer door for improved wrinkle-fighting performance.
Smart Appliance
Care for your family from your smartphone or tablet.
Remote control with the Whirlpool® app
Stay in control and connected from anywhere. The Whirlpool® app lets you set, start or pause the dry cycle and track progress when you're away. Plus, you can let it suggest a dry cycle to match your wash cycle or use it to assign laundry tasks with customized text messages to your family members.
Intuitive Controls
Let the dryer guide you to the right cycle combinations or customize up to 36 of your own to get the right type of fabric care for whatever you're drying.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.77 ft³ |
| Dimensional Weight | 233.34 lbs. |
| Total of Cubes | 18.77 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 233.34 lbs. |
Details
| Automatic Dry Control | Yes |
| Cycle Time Remaining | Yes |
| Drying Rack | Yes with online registration (SKU: W10322470A) |
| EcoBoost Energy Saver | Yes |
| Fuel Type | Gas |
| LP Convertible | Yes |
| Lint Filter Indicator | No |
| Moisture Sensor | Yes |
| Pedestal Options | WFP2715HBK, Yes |
| Quad Baffles | Yes |
| Secondary Lint Filter | No |
| Stackable | Yes |
Controls
| Control Location | Front |
| Control Type | Touch Screen |
| Electronic Display Type | LCD Screen |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Feedback-Status Indicators | Check Vent, Cool Down, Damp, Sensing, Wet |
Modifiers
| Number of Dryness Levels | 3 |
| Number of Temperatures | 5 |
| Selection of Drying Levels | Less, More, Normal |
Smart Compatibility
| Connectivity | Amazon Alexa, Android, Google Assistant, Siri, iOS |
| Smart Appliance | Yes |
| Works With | App, Remote Access, Voice Controlled, WiFi |
Installation Considerations
| Four Way Venting | Yes |
| Long Vent | No |
| Maximum Vent Length | 64 ft |
| Venting Direction | Left, Right, Bottom, Rear |
Interior Details
| Dryer Drum Material | Stainless Steel |
| Dryer Interior Light | Yes |
| Drying Rack | Yes with online registration (SKU: W10322470A) |
| Eco Monitor/Efficiency Monitor | No |
| Lint Screen Location | Front |
Exterior Details
| Door Opening Direction | Right |
| Door Style | Side Swing |
| Reversible Door | Yes |
| Window | Yes |
Cycles
| Drying Cycles Selections | Bulky Items, Colors, Delicates, Heavy Duty, Normal, Quick Dry, Regular, Sanitize, Steam Refresh, Timed Dry, Towels, Whites, Wrinkle Control |
| Number of Dryer Cycles | 36 |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | No |
| Volts | 120 |
Options
| Dryer Option Selections | Control Lock, Cycle Signal, Damp Dry Signal, Eco Boost™, Reduce Static, Wrinkle Shield™, Wrinkle Shield™ with Steam |
Refinements
| Features | Smart/WiFi Enabled, Sanitize Cycle |
Features
| Dryer Features | Sanitize Cycle, Smart/WiFi Enabled |
Certifications
| CEE Tier Rating | Tier I |
| Energy Star Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
| UL | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 38.75 in. |
| Length | 31 in. |
| Weight | 175 lbs. |
| Gross Weight | 175 lbs |
| Depth With Door Open 90 Degree | 54.5 in |
| Net Weight | 157.6 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 43.75 in. |
| Shipping Length | 36 in. |
| Shipping Weight | 215 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 215 lbs. |
| Source | Calculation |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










