$1,028.00
Was$1,149.00Save $121.00 (11%)
7.0 Cu. Ft. Long Vent Gas Moisture Sensing Dryer - WGD500CMW
$1,028.00
Was$1,149.00Save $121.00 (11%)
Current Rebates
Key Features
Moisture Sensing
Timed Dry
End of Cycle Signal
Wrinkle Shield™ Option
Interior Light
Air Only Cycle
Long Vent Design
Quick Dry Cycle
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Moisture Sensing
Two sensors closely monitor inside moisture and air temperatures to deliver the right results for each load. When fabrics are evenly dry and air reaches ideal temperatures, the cycle stops, helping prevent over- and under-drying.
Timed Dry
Take control of your time and the dryness level of your load. Set the control for 15, 30, 60 or 90 minutes when a damp load needs a little extra dry time or when using a drying rack.
End of Cycle Signal
Know when your cycle is finished with an end of cycle buzzer.
Wrinkle Shield™ Option
After the cycle ends, help keep wrinkles from setting into clean, dry fabrics with the Wrinkle Shield™ Option. It keeps clothes tumbling for up to 150 minutes after the cycle ends or until you open the door.
Interior Light
See every item in the dryer with the Interior Light.
Air Only Cycle
Fluff and refresh loads or air out delicates with a cycle that tumbles your items with no heat.
Long Vent Design
Enjoy great drying performance, even when your space requires a long vent system. Ideal for apartments, condominiums or any living space that requires an extended vent, up to 125 feet of venting gives you installation flexibility when you need it.
Quick Dry Cycle
Dry a small load quickly or customize settings to add more time. Plus, you can choose to remember your settings for your next load of laundry.
7.0 Cu. Ft. Capacity
With a 7.0 Cu. Ft. Capacity dryer drum, there’s plenty of room to easily handle the large loads you washed in the matching top load washer.
Wrinkle Control Cycle
The Wrinkle Control Cycle helps to minimize wrinkles by using lower temperatures during the cycle, then defaulting to using the Wrinkle Shield™ Option for continued tumbling after the cycle ends.
An American Company for Over 100 Years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years.
An American company for over 100 years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years.
End-of-Cycle Signal
The End-of-Cycle Signal lets you know when the cycle has reached the finish line.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.48 ft³ |
| Dimensional Weight | 254.56 lbs. |
| Total of Cubes | 20.48 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 254.56 lbs. |
Details
| Automatic Dry Control | Yes |
| Cycle Time Remaining | No |
| EcoBoost Energy Saver | No |
| LP Convertible | Yes |
| Lint Filter Indicator | No |
| Maytag Commercial Components | No |
| Moisture Sensor | Yes |
| Quad Baffles | Yes |
| Secondary Lint Filter | No |
| Sound Package | No |
| Stackable | No |
| Steam Hose Y Connector | No |
| Motor Horsepower | 1/4 HP |
| Pedestal Options | No |
Exterior Details
| Door Style | Side Swing |
| Reversible Door | Yes |
| Window | No |
| Door Opening Direction | Right |
Installation Considerations
| Flat Back | No |
| Long Vent | Yes |
| Venting Direction | Rear Only |
| Hoses Included | No |
| Maximum Vent Length | 160 ft |
Modifiers
| Number of Dryness Levels | 3 |
| Number of Temperatures | 4 |
| Selection of Drying Levels | Regular Less Dry, Regular More Dry, Regular Normal Dry |
Interior Details
| Dryer Drum Material | Powder Coat |
| Lint Screen Location | Top |
| Dryer Interior Light | Yes |
| Drying Rack | No |
| Eco Monitor/Efficiency Monitor | No |
| Motor Horsepower | 1/4 HP |
| Sound Package | No |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Backguard |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Electronic Display Type | Cycle Indicator Lights |
| Feedback-Status Indicators | Cool, Done, Sensing, Wet |
Cycles
| Number of Dryer Cycles | 11 |
| Drying Cycles Selections | Bulky Items, Delicates, Heavy Duty, Quick Dry, Regular Less Dry, Regular More Dry, Regular Normal Dry, Sheets, Timed Dry, Towels, Whites, Wrinkle Control |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Options
| Number of Dryer Options | 3 |
| Dryer Option Selections | Static Reduce, Temperature, Wrinkle Shield™ |
Electrical
| Power Cord Included | Yes |
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| UL | Yes |
| Energy Star Qualified | No |
| Energy Star® Qualified | No |
Dimensions & Weight
| Width | 29 in. |
| Height | 43 in. |
| Length | 28.38 in. |
| Weight | 125 lbs. |
| Depth With Door Open 90 Degree | 51 in |
| Door Opening Height | 20 in |
| Gross Weight | 125 lbs |
| Net Weight | 114 lbs |
| Door Opening Width | 16.75 in |
| Maximum Height | 42.125 in |
| Minimum Height | 40.5 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31 in. |
| Shipping Height | 44 in. |
| Shipping Length | 33.38 in. |
| Shipping Weight | 165 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 165 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Capacity IEC Canada | 7 cu. ft. |
Capacity
| Volume | 23.681 Cu.Ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.








































