$924.00
Was$1,199.00Save $275.00 (23%)
7.4 cu. ft. Smart Front Load ENERGY STARĀ® Electric Dryer with Steam Capabilities - WED6720RU
7.4 cu. ft. Smart Front Load ENERGY STARĀ® Electric Dryer with Steam Capabilities
Model: WED6720RU














7.4 cu. ft. Smart Front Load ENERGY STARĀ® Electric Dryer with Steam Capabilities
Model: WED6720RU
$924.00
Was$1,199.00Save $275.00 (23%)
Current Rebates
This model is on display at:
Key Features
Air Dry Cycle
Quick Wash & Dry
Smart Features with WhirlpoolĀ® App
Steam Capabilities
Steam Refresh Cycle
Wrinkle Shield⢠Option with Steam
Wrinkle Control Cycle
AI Intelligent Dry
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Air Dry Cycle
Avoid heated dry and protect delicate items with the Air Dry cycle.
Quick Wash & Dry
Finish laundry in less than 1 hour by pairing the 25 minute Quick Wash cycle with the 30 minute timed dry.* Experience the ultimate time-saving duo for hassle-free laundry days.*Based on a 10-lb load when paired with a traditional vented dryer on medium heat.
Smart Features with WhirlpoolĀ® App
Be in control and stay connected from anywhere. The WhirlpoolĀ® App lets you start, pause, track progress and receive notifications when you're away, so you can manage laundry day right from your smartphone.**Features subject to change. WiFi & App Required. Details & privacy info at whirlpool.com/connect. Appliance must be set to remote enable.
Steam Capabilities
Steam-enhanced cycles and options help prevent wrinkles, refresh clothes and reduce static. So your clothes come out looking their best.
Steam Refresh Cycle
Release wrinkles using the Steam Refresh Cycle to get clothes ready to wear without rewashing.
Wrinkle Shield⢠Option with Steam
Get extra wrinkle-fighting performance with the Wrinkle Shield⢠Plus Option with Steam. It tumbles and steams for up to 150 minutes after a cycle ends to help keep wrinkles from setting into clean, dry laundry.
Wrinkle Control Cycle
The Wrinkle Control cycle uses lower temperatures and the Wrinkle Shield⢠option to help minimize wrinkles.**U.S. only. WiFi & App Required. Details & privacy info at whirlpool.com/connect. Appliance must be set to remote enable.
AI Intelligent Dry
AI Intelligent Dry technology uses three sensors to detect moisture and temperature, then automatically adjusts dry time to help prevent overdrying.
Quick Dry Cycle
Dry small loads fast with the Quick Dry cycle and get clothes ready in no time.
Sanitize Cycle
The Sanitize Cycle uses high heat to santizie items like towels, providing care for your clothes in the dryer and eliminating 99.9% of common household bacteria.**Bacteria tested were K. pneumoniae, P. aeruginosa, S. aureus.
7.4 Cu. Ft. Capacity
Get room to dry large loads with 7.4 Cu. Ft. Capacity. It easily handles bulky items like comforters and sleeping bags.
Cycle Notification
Stay on top of your laundry with cycle notifications to ensure finished loads arenāt left behind.**WiFi & App Required. Details and privacy info at whirlpool.com/connect. Appliance must be set to Remote Enable.
Stain Guide
Get step-by-step instructions based on your fabric type in the Stain Guide to take on everyday stains like coffee, grass, mud and more.**WiFi & App Required. Details & privacy info at whirlpool.com/connect. Select stains only.
Voice Control
Control your smart washer or dryer hands-free with simple voice commands using a voice-enabled device.**U.S. only. WiFi & App Required. Details & privacy info at whirlpool.com/connect. Appliance must be set to remote enable.
Family Share
Easily add family members to your Household in the WhirlpoolĀ® App, allowing shared access to all the connected WhirlpoolĀ® appliances associated with your account. Now, anyone can start the machine, receive notifications, and create their favorite cycles right from the app.**U.S. only. WiFi & App Required. Details & privacy info at whirlpool.com/connect. Appliance must be set to remote enable.
Specialty Cycles
Use the WhirlpoolĀ® app to get access to additional cycles not available directly on your appliance, including cycles designed for activewear, jeans, swimwear and more.**U.S. only. WiFi & App Required. Details & privacy info at whirlpool.com/connect. Appliance must be set to remote enable.
Favorite Cycles
Pin and save up to 10 favorite cycles in the app for easy access right from the home screen.**WiFi & App Required. Details & privacy info at whirlpool.com/connect. Appliance must be set to remote enable.
Custom Cycles
Design a custom cycle that fits your needs and save it directly to your machine.**WiFi & App Required. Details & privacy info at whirlpool.com/connect. Appliance must be set to remote enable.
ENERGY STARĀ® Certified
ENERGY STARĀ® certified models exceed government standards to help conserve natural resources and save money on your utility bills.
Stackable
Make the most of your space with the option to stack your appliances vertically, using the available stacking kit.
Pedestals
Raise your dryer for easier loading and unloading. Optional laundry pedestals also provide space-saving storage for detergent, fabric softener and other supplies.**Sold seperately
Air Flow Detection
Air Flow Detection monitors airflow to ensure optimal drying times and performance. Blockages decreasing airflow will turn on a message letting you know when its time to check your house venting.
Static Reduce Option
The Static Reduce Option minimizes cling by combining a spray of mist with tumbling after the load is dry.
EcoBoost⢠Option
Use less energy while getting great drying performance with the EcoBoost⢠Option.* This option saves energy by using less heat and an extended cycle time.*Savings may vary by load type.
Quad Baffles
Four baffles tumble clothes in a randomized pattern, allowing items to open up freely. This helps increase the effectiveness of the dryer for small loads.
An American Company for Over 100 Years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years
Specifications
Other
| Capacity | 7.4 cu. ft. |
| Capacity IEC Canada | 7.4 cu. ft. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 232 lbs. |
| Total of Cubes | 18.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 232 lbs. |
Smart Compatibility
| Smart Appliance | Yes |
| Connectivity | Amazon Alexa, Android, Google Assistant, iOS |
| Works With | App, Remote Access, Voice Controlled, WiFi |
Details
| Automatic Dry Control | Yes |
| Cycle Time Remaining | Yes |
| Drying Rack | No |
| EcoBoost Energy Saver | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| LP Convertible | No |
| Lint Filter Indicator | No |
| Moisture Sensor | Yes |
| Quad Baffles | Yes |
| Secondary Lint Filter | No |
| Sound Package | No |
| Stackable | Yes |
| Steam Hose Y Connector | No |
| Pedestal Options | WFP2715RU, XHP1000XW |
Installation Considerations
| Flat Back | No |
| Four Way Venting | Yes |
| Long Vent | No |
| Venting Direction | Left, Right, Bottom, Rear |
| Hoses Included | No |
| Maximum Vent Length | 64 ft |
Interior Details
| Dryer Drum Material | Powder Coat |
| Lint Screen Location | Front |
| Dryer Interior Light | Yes |
| Drying Rack | No |
Options
| Number of Dryer Options | 7 |
| Dryer Option Selections | Control Lock, Cycle Signal, Damp Dry Signal, Eco Boostā¢, Reduce Static, Wrinkle Shieldā¢, Wrinkle Shield⢠with Steam |
Cycles
| Number of Dryer Cycles | 37 |
| Drying Cycles Selections | How to Dry: Normal, Wrinkle Control, Heavy Duty, Sanitize, Timed Dry, Quick, Steam Refresh, What to Dry: Regular, Delicates, Bulky Items, Whites, Colors , Towels |
Exterior Details
| Door Style | Side Swing |
| Reversible Door | Yes |
| Window | Yes |
| Door Opening Direction | Right |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Front |
| Control Type | Knob and Button |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Feedback-Status Indicators | Check Vent, Cool Down, Damp, Sensing, Wet |
Electrical
| Power Cord Included | No |
| Amps | 30 |
| Hz | 60 |
| Volts | 240 |
Modifiers
| Number of Dryness Levels | 3 |
| Number of Temperatures | 5 |
| Selection of Drying Levels | Less, More, Normal |
Certifications
| ADA Compliant | ADA Compliant with feet fully extended |
| UL | Yes |
| Energy StarĀ® Qualified | ENERGY STARĀ® Qualified |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 39 in. |
| Length | 30.63 in. |
| Weight | 146 lbs. |
| Depth Excluding Doors | 30-5/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 54-313/1000 in |
| Door Opening Height | 25-69/100 in |
| Door Opening Width | 25-69/100 in |
| Gross Weight | 146 lbs |
| Maximum Height | 39 in |
| Net Weight | 132 lbs |
| Depth Excluding Doors | 30.625 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 54.313 in |
| Door Opening Height | 25.69 in |
| Door Opening Width | 25.69 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | 35.63 in. |
| Shipping Weight | 186 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 186 lbs. |
| Source | Calculation |
Capacity
| Volume | 22.707 Cu.Ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.












