7.4 Cu. Ft. Electric Wrinkle Shield Dryer - WED5605MW
7.4 Cu. Ft. Electric Wrinkle Shield Dryer
Model: WED5605MW









































7.4 Cu. Ft. Electric Wrinkle Shield Dryer
Model: WED5605MW
Replaced By
7.4 cu. ft. Smart Front Load ENERGY STAR® Electric Dryer with Wrinkle Shield™ Option
Model: WED5720RW

$823.00
Was$999.00Save $176.00 (18%)
Key Features
Wrinkle Shield™ Option
Intuitive Controls
7.4 Cu. Ft. Capacity
Sanitize Cycle
Advanced Moisture Sensing
EcoBoost™ Option
ENERGY STAR® Certified
Quad Baffles
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Wrinkle Shield™ Option
Help keep wrinkles from setting into clean, dry fabrics with the Wrinkle Shield™ Option. It keeps clothes tumbling for up to 150 minutes after the cycle ends or until you open the door.
Intuitive Controls
Let the dryer guide you to the right cycle combinations or customize up to 36 of your own to get the right type of fabric care for whatever you're drying.
7.4 Cu. Ft. Capacity
Get plenty of room to dry the large loads you washed in the matching front load washer. This 7.4 cu. ft. dryer easily handles bulky items like comforters and sleeping bags.
Sanitize Cycle
"The Sanitize Cycle provides care for your clothes in the dryer while eliminating 99.9% of common household bacteria.**Bacteria tested were K. pneumoniae, P. aeruginosa, S. aureus."
Advanced Moisture Sensing
Three sensors offer added protection against overdrying by tracking both moisture and temperature to adapt drying times and end the cycle at just the right time.
EcoBoost™ Option
"Use less energy* while getting great drying performance with the EcoBoost™ Option. This option saves energy by using less heat and an extended cycle time.*Savings may vary by load type. "
ENERGY STAR® Certified
ENERGY STAR® Certified models exceed government standards to help save money on your utility bills.
Quad Baffles
Four baffles tumble clothes in a randomized pattern, allowing items to open up freely. This helps increase the effectiveness of the dryer for small loads.
Closet-Depth Fit**Designed to fit a 33" installation depth.
"Get a space-saving design with Closet-Depth Fit* that allows for more flexible installation in your laundry space. *Designed to fit a 33"" installation depth."
Laundry Pedestal Compatible - Sold separately
Raise your dryer for easier loading and unloading. Optional Laundry Pedestals also provide space-saving storage for detergent, dryer sheets and other supplies.
An American Company for Over 100 Years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years.
Expanded Finishes
Choose from a traditional finish like White or elevate your laundry space with the modern Chrome Shadow. Both finishes feature updated aesthetics with a high contrast console and sleek door design.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.47 ft³ |
| Dimensional Weight | 229.57 lbs. |
| Total of Cubes | 18.47 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 229.57 lbs. |
Details
| Automatic Dry Control | Yes |
| Cycle Time Remaining | Yes |
| Drying Rack | No |
| EcoBoost Energy Saver | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| LP Convertible | No |
| Lint Filter Indicator | No |
| Moisture Sensor | Yes |
| Quad Baffles | Yes |
| Secondary Lint Filter | No |
| Sound Package | No |
| Stackable | Yes |
| Steam Hose Y Connector | No |
| Door Opening Direction | Right |
| Dryer Interior Light | No |
| Hoses Included | No |
| Selection of Drying Levels | Less; More; Normal |
| Pedestal Options | WFP2715HW; XHP1000XW |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Front |
| Control Type | Tap Touch |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Feedback-Status Indicators | Check Vent; Cooling Down; Damp; Sensing; Wet |
Modifiers
| Number of Dryness Levels | 3 |
| Number of Temperatures | 4 |
| Temperature Selections | Air Only; High; Low; Medium |
Installation Considerations
| Flat Back | No |
| Four Way Venting | Yes |
| Long Vent | No |
| Venting Direction | Left, Right, Bottom, Rear |
| Ventless | N/A |
| Maximum Vent Length | 64 |
Exterior Details
| Door Style | Side Swing |
| Reversible Door | Yes |
| Window | Yes |
Interior Details
| Dryer Drum Material | Powder Coat |
| Lint Screen Location | Front |
Cycles
| Number of Dryer Cycles | 36 |
| Drying Cycles Selections | How to Dry: Normal, Wrinkle Control, Heavy Duty, Sanitize, Timed Dry, Quick; What to Dry: Regular, Delicates, Bulky Items, Whites, Colors , Towels |
Electrical
| Power Cord Included | No |
Options
| Number of Dryer Options | 5 |
| Dryer Option Selections | Control Lock; Cycle Signal; Damp Dry Signal; Eco Boost™; Wrinkle Shield™ |
Certifications
| ADA Compliant | ADA Compliant with feet fully extended |
| UL | Yes |
| prop65 | Standard |
Product Details
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 38.13 in. |
| Length | 31 in. |
| Weight | 140 lbs. |
| Depth Excluding Doors | 30-5/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 54-313/1000 in |
| Door Opening Height | 25-69/100 in |
| Door Opening Width | 25-69/100 in |
| Gross Weight | 140 lbs |
| Maximum Height | 39 in |
| Net Weight | 126 lbs |
| carton depth | 33 |
| carton height | 41 |
| carton width | 29 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | 36 in. |
| Shipping Weight | 180 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 180 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Capacity | 7.4 cu. ft. |
| Capacity IEC Canada | 7.4 |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










