7.0 Cu. Ft. Long Vent Electric Moisture Sensing Dryer - WED500RLW
7.0 Cu. Ft. Long Vent Electric Moisture Sensing Dryer
Model: WED500RLW































7.0 Cu. Ft. Long Vent Electric Moisture Sensing Dryer
Model: WED500RLW
Key Features
Timed Dry
End of Cycle Signal
Moisture Sensing
7.0 Cu. Ft. Capacity
Wrinkle Shield™ Option
Air Only Cycle
Long Vent Design
Quick Dry Cycle
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Timed Dry
Take control of your time and the dryness level of your load. Set the control for 15, 30, 60 or 90 minutes when a damp load needs a little extra dry time or when using a drying rack.
End of Cycle Signal
Know when your cycle is finished with an end of cycle buzzer.
Moisture Sensing
Two sensors closely monitor inside moisture and air temperatures to deliver the right results for each load. When fabrics are evenly dry and air reaches ideal temperatures, the cycle stops, helping prevent over- and under-drying.
7.0 Cu. Ft. Capacity
With a 7.0 Cu. Ft. Capacity dryer drum, there’s plenty of room to easily handle the large loads you washed in the matching top load washer.
Wrinkle Shield™ Option
After the cycle ends, help keep wrinkles from setting into clean, dry fabrics with the Wrinkle Shield™ Option. It keeps clothes tumbling for up to 150 minutes after the cycle ends or until you open the door.
Air Only Cycle
Fluff and refresh loads or air out delicates with a cycle that tumbles your items with no heat.
Long Vent Design
Enjoy the same great drying performance even when installation requires a longer vent system, like in apartment or condo complexes, with the increased length of the air vent in this dryer.
Quick Dry Cycle
Dry a small load quickly or customize settings to add more time. Plus, you can choose to remember your settings for your next load of laundry.
Interior Light
See every item in the dryer with the Interior Light.
Wrinkle Control Cycle
The Wrinkle Control Cycle helps to minimize wrinkles by using lower temperatures during the cycle, then defaulting to using the Wrinkle Shield™ Option for continued tumbling after the cycle ends.
An American Company for Over 100 Years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years.
An American company for over 100 years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years.
End-of-Cycle Signal
The End-of-Cycle Signal lets you know when the cycle has reached the finish line.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.29 ft³ |
| Dimensional Weight | 239.76 lbs. |
| Total of Cubes | 19.29 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 239.76 lbs. |
Details
| Automatic Dry Control | Yes |
| Cycle Time Remaining | No |
| EcoBoost Energy Saver | No |
| Fuel Type | Electric |
| LP Convertible | No |
| Lint Filter Indicator | No |
| Maytag Commercial Components | No |
| Moisture Sensor | Yes |
| Pedestal Options | No |
| Quad Baffles | Yes |
| Secondary Lint Filter | No |
| Sound Package | No |
| Stackable | No |
| Steam Hose Y Connector | No |
| Door Opening Direction | Drop Down |
| Dryer Interior Light | Yes |
| Drying Rack | No |
| Hoses Included | No |
| Selection of Drying Levels | Regular Less Dry; Regular More Dry; Regular Normal Dry |
Installation Considerations
| Flat Back | No |
| Long Vent | Yes |
| Venting Direction | Rear Only |
| Maximum Vent Length | 160 |
Modifiers
| Number of Dryness Levels | 3 |
| Number of Temperatures | 4 |
| Temperature Selections | Air Only; High; Low; Medium |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Backguard |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Eco Monitor/Efficiency Monitor | No |
| Feedback-Status Indicators | Cool; Done; Sensing; Wet |
Cycles
| Number of Dryer Cycles | 11 |
| Drying Cycles Selections | Bulky Items; Delicates; Heavy Duty; Quick Dry; Regular Less Dry; Regular More Dry; Regular Normal Dry; Timed Dry; Towels/Sheets; Whites; Wrinkle Control |
Interior Details
| Dryer Drum Material | Powder Coat |
| Lint Screen Location | Top |
Exterior Details
| Door Style | Hamper |
| Reversible Door | No |
| Window | No |
Options
| Number of Dryer Options | 3 |
| Dryer Option Selections | Static Reduce; Temperature; Wrinkle Shield™ |
Electrical
| Power Cord Included | No |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| UL | Yes |
| prop65 | Standard |
Performance Details
| Motor Horsepower | 1/4 HP |
Product Details
| Energy Star® Qualified | No |
Dimensions & Weight
| Width | 29 in. |
| Height | 40.5 in. |
| Length | 28.38 in. |
| Weight | 125 lbs. |
| Depth With Door Open 90 Degree | 41-86/125 in |
| Door Opening Height | 20 in |
| Door Opening Width | 16-3/4 in |
| Gross Weight | 125 lbs |
| Maximum Height | 42-1/8 in |
| Minimum Height | 40-1/2 in |
| Net Weight | 114 lbs |
| carton depth | 30 |
| carton height | 44 |
| carton width | 31 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31 in. |
| Shipping Height | 44 in. |
| Shipping Length | 33.38 in. |
| Shipping Weight | 165 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 165 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Capacity | 7 cu. ft. |
| Capacity IEC Canada | 7 |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










