$743.00
Was$899.00Save $156.00 (17%)
7.4 cu. ft. ENERGY STAR® Front Load Electric Dryer with Wrinkle Shield™ Option - WED4720RW
7.4 cu. ft. ENERGY STAR® Front Load Electric Dryer with Wrinkle Shield™ Option
Model: WED4720RW




















7.4 cu. ft. ENERGY STAR® Front Load Electric Dryer with Wrinkle Shield™ Option
Model: WED4720RW
$743.00
Was$899.00Save $156.00 (17%)
This model is on display at:
Key Features
Air Dry Cycle
Quick Wash & Dry
Wrinkle Control Cycle
Wrinkle Shield™ Option
Quick Dry Cycle
7.4 Cu. Ft. Capacity
ENERGY STAR® Certified
Stackable
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Air Dry Cycle
Avoid heated dry and protect delicate items with the Air Dry cycle.
Quick Wash & Dry
Finish laundry in less than 1 hour by pairing the 25 minute Quick Wash cycle with the 30 minute timed dry.* Experience the ultimate time-saving duo for hassle-free laundry days.*Based on a 10-lb load when paired with a traditional vented dryer on medium heat.
Wrinkle Control Cycle
The Wrinkle Control cycle uses lower temperatures and the Wrinkle Shield™ option to help minimize wrinkles.
Wrinkle Shield™ Option
Help keep wrinkles from setting into clean, dry laundry with the Wrinkle Shield™ Option. It keeps clothes tumbling up to 150 minutes after the cycle ends, or until you open the door.
Quick Dry Cycle
Dry small loads fast with the Quick Dry cycle and get clothes ready in no time.
7.4 Cu. Ft. Capacity
Get room to dry large loads with 7.4 Cu. Ft. Capacity. It easily handles bulky items like comforters and sleeping bags.
ENERGY STAR® Certified
ENERGY STAR® certified models exceed government standards to help conserve natural resources and save money on your utility bills.
Stackable
Make the most of your space with the option to stack your appliances vertically, using the available stacking kit.
Pedestals
Raise your dryer for easier loading and unloading. Optional laundry pedestals also provide space-saving storage for detergent, fabric softener and other supplies.**Sold seperately
Air Flow Detection
Air Flow Detection monitors airflow to ensure optimal drying times and performance. Blockages decreasing airflow will turn on a message letting you know when its time to check your house venting.
EcoBoost™ Option
Use less energy while getting great drying performance with the EcoBoost™ Option.* This option saves energy by using less heat and an extended cycle time.*Savings may vary by load type.
Quad Baffles
Four baffles tumble clothes in a randomized pattern, allowing items to open up freely. This helps increase the effectiveness of the dryer for small loads.
An American Company for Over 100 Years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years
Specifications
Other
| Capacity | 7.4 cu. ft. |
| Capacity IEC Canada | 7.4 cu. ft. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.62 ft³ |
| Dimensional Weight | 231.53 lbs. |
| Total of Cubes | 18.62 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 231.53 lbs. |
Installation Considerations
| Flat Back | No |
| Four Way Venting | Yes |
| Long Vent | No |
| Venting Direction | Left, Right, Bottom, Rear |
| Ventless | N/A |
| Dryer Maximum Vent Length | 64 ft |
| Hoses Included | No |
| Maximum Vent Length | 64 ft |
Interior Details
| Dryer Drum Material | Powder Coat |
| Lint Screen Location | Front |
| Dryer Interior Light | No |
| Drying Rack | Yes Not Included |
Details
| Automatic Dry Control | Yes |
| Cycle Time Remaining | Yes |
| Dryer Cycle Time Remaining | Yes |
| Dryer Lint Filter Indicator | Yes |
| Drying Rack | Yes Not Included |
| EcoBoost Energy Saver | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| LP Convertible | No |
| Lint Filter Indicator | No |
| Moisture Sensor | Yes |
| Quad Baffles | Yes |
| Secondary Lint Filter | No |
| Sound Package | No |
| Stackable | Yes |
| Steam Hose Y Connector | No |
| Pedestal Options | WFP2715HW, XHP1000XW |
Exterior Details
| Door Style | Side Swing |
| Reversible Door | Yes |
| Window | Yes |
| Door Opening Direction | Right |
Smart Compatibility
| Smart Appliance | No |
Cycles
| Number of Dryer Cycles | 12 |
| Drying Cycles Selections | How to Dry: Normal, Wrinkle Control, Heavy Duty, Sanitize, Timed Dry, Quick, What to Dry: Regular, Delicates, Bulky Items, Whites, Colors , Towels |
Modifiers
| Number of Dryness Levels | 3 |
| Number of Temperatures | 4 |
| Dryer Temperature Selections | Air Only, Extra Low, High, Low, Medium |
| Selection of Drying Levels | Less, More, Normal |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Front |
| Control Type | Knob and Button |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Feedback-Status Indicators | Check Vent, Cooling Down, Damp, Sensing, Wet |
Options
| Number of Dryer Options | 9 |
| Dryer Option Selections | Control Lock, Cycle Signal, Damp Dry Signal, Eco Boost™, Wrinkle Shield™ |
Electrical
| Power Cord Included | No |
| Amps | 30 |
| Hz | 60 |
| Volts | 240 |
Certifications
| ADA Compliant | ADA Compliant with feet fully extended |
| UL | Yes |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 39 in. |
| Length | 30.56 in. |
| Weight | 146 lbs. |
| Depth Excluding Doors | 30-5/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 54-313/1000 in |
| Door Opening Height | 25-69/100 in |
| Door Opening Width | 25-69/100 in |
| Gross Weight | 146 lbs |
| Maximum Height | 39 in |
| Minimum Height | 38-1/8 in |
| Net Weight | 132 lbs |
| Depth Excluding Doors | 30.625 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 54.313 in |
| Door Opening Height | 25.69 in |
| Door Opening Width | 25.69 in |
| Minimum Height | 38.125 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | 35.56 in. |
| Shipping Weight | 186 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 186 lbs. |
| Source | Calculation |
Capacity
| Volume | 22.707 Cu.Ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










