7.0 cu. ft. stainless steel capacity gas dryer with Steam and SensorDry Plus - PTDS650GMWT
7.0 cu. ft. stainless steel capacity gas dryer with Steam and SensorDry Plus
Model: PTDS650GMWT















7.0 cu. ft. stainless steel capacity gas dryer with Steam and SensorDry Plus
Model: PTDS650GMWT
Key Features
Steam Refresh / Steam Dewrinkle
Sensor Dry Plus
Rotary electronic controls with adaptive logic
5 heat selections
Cycle countdown display with LED indicators
Antibacterial cycle
Delicate cycle with low-heat setting
Dryer rack
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Steam Refresh / Steam Dewrinkle
Steam Refresh helps reduce wrinkles, odors and rejuvenates fabrics, while Steam Dewrinkle reduces wrinkles and freshens clean clothes
Sensor Dry Plus
Innovative moisture-sensing technology helps maintain quality
Rotary electronic controls with adaptive logic
Simplify cycle selection with easy-to-use rotary dial controls Adaptive Logic allows the dryer to adapt to household conditions for efficient performance
5 heat selections
Offer enhanced drying performance and fabric care
Cycle countdown display with LED indicators
Know exactly how much time is left for each cycle with bright display and lights
Antibacterial cycle
Reduces certain types of bacteria by 99.9%
Delicate cycle with low-heat setting
Low-heat setting and gentle wash cycle help protect delicate garments
Dryer rack
Allows tumble-free drying of items like sneakers and stuffed animals
Damp dry
Allows you to set an alert to remove select items for hang drying or damp ironing
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 116 lb |
| Height to Top of Case | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 51.75 in |
| Net Weight | 104 lb |
| Case Depth | 25.5 in |
| Overall Depth | 28 1/4 in |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Stainless Steel |
| Control Type | Electronic |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Easy Care Cycle | Yes |
| Dual Thermistors | Yes |
| SteamRefresh | Large/Small |
| Dryness Levels | More Dry |
| Adaptive Capabilities | Cycle Time |
| Dryer Control Features | LED Cycle Countdown |
| Additional Cycles | Quick Fluff |
| Steam Dewrinkle | Large/Small |
| Fuel Type | Gas |
| Moisture Sensor | Sensor Dry Plus™ |
| Cottons Cycle | Yes |
| Quick Fluff (no heat) | Yes |
| Number of Cycles | Multiple |
| Delicates Cycle | Sensor |
| Exhaust Options | 3-Way (Rear; Left; Bottom) |
| Removable Up-Front Lint Filter | Yes |
| QuietDrum™ | Yes |
| Specialty Cycles | Towels |
| Timed Dry | Quick Fluff (no heat) |
| Heat Selections | 5 |
| Additional Cycles | Dewrinkle |
| Additional Cycles | Mixed Load |
| Additional Cycles | Damp Dry |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Additional Dryer Features | Deluxe Dryer Rack |
| Dryness Levels | Dry |
| Dryness Levels | Less Dry |
| Dryness Levels | Damp |
| Specialty Cycles | Anti-bacterial |
| Timed Dry | 60 Minutes |
| Timed Dry | De-Wrinkle |
| Timed Dry | Damp Dry |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 5-year drum/main electronic control panel |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | WE25X0217 (sold separately) |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
APPEARANCE
| Color Appearance | Titanium on White |
POWER / RATINGS
| Gas (BTU/HR) | 22000 Factory-equipped for Natural gas. |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 104 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 144 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 144 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
| Total of Cubes | 18.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.0 cu ft |
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










