$1,549.00
GE Profile™ ENERGY STAR® 7.8 cu. ft. Capacity Smart Front Load Electric Dryer with Steam and Sanitize Cycle - PFD95ESPWGN
GE Profile™ ENERGY STAR® 7.8 cu. ft. Capacity Smart Front Load Electric Dryer with Steam and Sanitize Cycle
Model: PFD95ESPWGN



































360 View
GE Profile™ ENERGY STAR® 7.8 cu. ft. Capacity Smart Front Load Electric Dryer with Steam and Sanitize Cycle
Model: PFD95ESPWGN
$1,549.00
Current Rebates
This model is on display at:
Key Features
Steam Sanitize
Adaptive MySettings
Smart Features Powered by SmartHQ
SmartHQ Assistant
Stainless Steel Drum
Reduce Static
Wrinkle Care
Quick Dry
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Steam Sanitize
Sterilize clothing with elevated temperatures designed to kill common household germs and bacteria, while using steam technology to reduce wrinkles and odors
Adaptive MySettings
By learning your preferences, the dryer personalizes your cycle selections automatically.
Smart Features Powered by SmartHQ
Start, stop and monitor your laundry from anywhere while receiving real-time notifications and updates.
SmartHQ Assistant
In the SmartHQ App, you can input voice or text commands based off the type of fabric you are drying and SmartHQ Assistant will give you expert recommendations and automatically set your machine for optimal results
Stainless Steel Drum
Enjoy premium durability with a drum that resists rust and helps protect clothes.
Reduce Static
Prevent static cling with a gentle mist near the end of the cycle.
Wrinkle Care
Prevents wrinkles by extending the tumble without heat.
Quick Dry
This cycle quickly dries individual items and small loads, making it perfect for families on the go.
Damp Alert
Signals when clothes reach the ideal dampness level for ironing or air drying.
Convenient 4-Way Venting
Flexible venting options allow venting from the bottom, rear or either side.
Check Vent Notification
Receive a notification when the dryer vent needs to be cleaned, ensuring safe operation and optimal drying performance.
Washer Link
Wirelessly link your washer to your dryer so you only have to choose a setting once.
Smart Features Powered by SmartHQ™
Start, stop and monitor your laundry from anywhere while receiving real-time notifications and updates.
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 39.75 in |
| Overall Width | 28 in |
| Overall Depth | 32 in |
| Approximate Shipping Weight | 159 lb |
| Net Weight | 147 lb |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Stainless Steel |
| Control Type | Capacitive Touch with Center Knob |
| Additional Dryer Features | Steam Hose Kit |
| Steam | Yes |
| Flexible Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In |
| Dual Thermistors | Thermostat |
| Dryness Levels | 5 |
| Communication | Washer Link |
| Dryer Control Features | Variable End-of-Cycle Signal |
| Additional Cycles | Wrinkle Care |
| Energy Saving Option | Yes - Eco Dry |
| Dryer Cycles | Washer Link |
| Product Type | Stackable |
| Temperature Options | High/Medium/Low/Extra Low/No Heat |
| Motor Horsepower | 1/3 hp |
| Number of Cycles | 12 |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| WiFi Connect | Built-In |
| Leveling System | Yes |
| Advanced Technology | Smart Features, including Adaptive MySettings and OTA Smart Updates |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Timed Dry | Presets (10,20,40,60,90) + Adjustment |
| Additional Cycles | Reduce Static |
| Additional Cycles | Air Fluff |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Additional Dryer Features | LED Drum Light |
| Additional Dryer Features | Baffle Dry System |
| Additional Dryer Features | Duct Sensing |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | Geneva |
| Dryer Control Features | Damp Alert |
| Dryer Control Features | Delay Dry |
| Dryer Control Features | Remote Start |
| Dryer Control Features | Control Lock |
| Dryer Control Features | Digital Cycle Countdown |
| Dryer Control Features | LED Indicators |
| Dryer Control Features | Adaptive MySettings |
| Dryer Cycles | Mixed Loads |
| Dryer Cycles | Cottons |
| Dryer Cycles | Towels |
| Dryer Cycles | Bulky / Bedding |
| Dryer Cycles | Perm Press |
| Dryer Cycles | Quick Dry |
| Dryer Cycles | Delicates |
| Dryer Cycles | Timed Dry |
| Dryer Cycles | Steam Dewrinkle |
| Dryer Cycles | Steam Refresh |
| Dryer Cycles | Steam Sanitize |
| Product Type | Front Load Matching |
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 208/240V 30A |
| Watts | 5600 |
| Electrical Requirements | 208/240V |
| Hertz | 60 |
ACCESSORIES
| Optional Side Vent Kit | GFA28DSVN |
| Optional Stacking Kit | GFA28KITN |
| Optional Riser | GFR0728PWGN (Sold Separately) |
| Optional Pedestal Accessory | GFP1528PWGN (Sold Separately) |
APPEARANCE
| Handle Color | Carbon Graphite |
| Door Style | See-Thru Glass |
| Installation | To the Wall Installation |
| Handle | Pocket Handle |
| Color Appearance | Jade Green |
| Trim/Accents | Chrome Accents |
| Door Style | Reversible Door |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Up to 90 feet |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.8 cu ft |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 39.75 in. |
| Length | 32 in. |
| Weight | 159 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 44.75 in. |
| Shipping Length | 37 in. |
| Shipping Weight | 199 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 199 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 256.23 lbs. |
| Total of Cubes | 20.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 256.23 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











