$994.00
Was$1,449.00Save $455.00 (31%)
7.8 cu. ft. Capacity Smart Front Load Gas Dryer with Steam and Sanitize Cycle - GFD65GSPVDS
7.8 cu. ft. Capacity Smart Front Load Gas Dryer with Steam and Sanitize Cycle
Model: GFD65GSPVDS


























Product Video

360 View
7.8 cu. ft. Capacity Smart Front Load Gas Dryer with Steam and Sanitize Cycle
Model: GFD65GSPVDS
$994.00
Was$1,449.00Save $455.00 (31%)
Key Features
WiFi powered by SmartHQ
Quick Dry
Reduce Static
Sanitize Cycle
Wrinkle Care
Damp Alert
Vent Sensor
4 Way Venting
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
WiFi powered by SmartHQ
Start, stop and monitor your laundry from anywhere while receiving real-time notifications and updates
Quick Dry
Quickly dries items and small loads for families on the go
Reduce Static
Prevent static cling with a gentle mist near the end of the cycle
Sanitize Cycle
Sterilize clothing with elevated temperatures designed to kill common household bacteria
Wrinkle Care
Prevents wrinkles by extending the tumble without heat
Damp Alert
Signals when delicate clothes reach the ideal dampness level for ironing or final air drying
Vent Sensor
Provides alerts when a restriction is detected in your dryer vent
4 Way Venting
Our dryer venting system offers four-way venting options. Our easy-to-install GFA28DSVN kit (sold separately) ensures a perfect fit in any home.
Powersteam
Refresh small loads and dewrinkle larger loads with the power of steam
WiFi powered by SmartHQā¢
Stay in control from anywhere. Use the SmartHQ⢠app to start, stop, and monitor your laundry while receiving real-time updates and notifications.
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 39.75 in |
| Overall Depth | 32 in |
| Overall Width | 28 in |
| Approximate Shipping Weight | 147 lb |
| Net Weight | 134 lb |
| Depth with Door Open 90° | 54.5 in |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Wrinkle Care Cycle | Yes |
| Dual Thermistors | Yes |
| Drum Type | Alcosta Aluminized Drum |
| Front Serviceable | Yes |
| Steam Dewrinkle | Yes |
| Pedestal | Optional |
| Fuel Type | Gas |
| Additional Optional Cycles | Wrinkle Care |
| Moisture Sensor | Sensor Dry |
| Steam | Yes |
| Temperature Options | High/Medium/Low/Extra Low/No Heat |
| Number of Cycles | 12 |
| Product Type | Stackable |
| Removable Up-Front Lint Filter | Yes with reminder light |
| Heat Selections | 5 |
| Style | Front-Loading |
| Flexible Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In |
| SteamRefresh | Yes |
| Energy Saving Option | Yes - Eco Dry |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| WiFi Connect | Built-In |
| Leveling System | Adjustable Leveling Legs |
| Drum Type | Aluminized Drum |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Dryness Levels | Dry |
| Additional Cycles | Delay Dry - up to 24 hours |
| Dryer Cycles | Bulky / Bedding |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Timed Dry | Less Time - |
| Control Type | Power On/Off |
| Dryer Control Features | Control Lock |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | WE25M87 (sold separately) |
| Optional Side Vent Kit | GFA28DSVN |
| Optional Dryer Rack Accessory | WE02X29449 |
| Optional Stacking Kit | GFA28KITN |
| Optional Riser | GFR0728PTDS (Sold Separately) |
| Optional Pedestal Accessory | GFP1528PTDS (Sold Separately) |
| Inlet Hose | WH41X10207 (Sold Separately) |
APPEARANCE
| Door Style | See-Thru |
| Handle Color | Carbon Graphite |
| Handle | Pocket Handle |
| Color Appearance | Carbon Graphite |
| Trim/Accents | Dark Chrome/Dark Knob |
| Installation | True32 Closet Depth |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.8 cu ft |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 120V/240V,5600W,24A,60Hz or 120V/208V,4400W,22A,60Hz |
| Volts/Hertz/Amps | 120 V; 60 Hz; 6A |
| Ignition Type | Intermittent Ignition |
| Watts | 5600 |
| Hertz | 60 |
| Electrical Requirements | 120V |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Up to 90 feet |
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 39.75 in. |
| Length | 32 in. |
| Weight | 134 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 44.75 in. |
| Shipping Length | 37 in. |
| Shipping Weight | 174 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 174 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 256.23 lbs. |
| Total of Cubes | 20.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 256.23 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











