7.8 cu. ft. Capacity Smart Front Load Electric Dryer with Sanitize Cycle - GFD55ESPNDG

























7.8 cu. ft. Capacity Smart Front Load Electric Dryer with Sanitize Cycle
Model: GFD55ESPNDG
This model is on display at:
Key Features
Built-in WiFi
Quick Dry
Sanitize Cycle
Wrinkle Care
Sensor Dry
Damp Alert
Vent Sensor
4 Way Venting
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Built-in WiFi
Start, stop and monitor your laundry from anywhere while receiving real-time notifications and updates
Quick Dry
Quickly dries items and small loads for families on the go
Sanitize Cycle
Sterilize clothing with elevated temperatures designed to kill common household bacteria
Wrinkle Care
Prevents wrinkles by extending the tumble without heat
Sensor Dry
Prevent over-drying and protect your clothing thanks to innovative dual thermistor technology, that continually monitors temperature and moisture
Damp Alert
Signals when delicate clothes reach the ideal dampness level for ironing or final air drying
Vent Sensor
Provides alerts when a restriction is detected in your dryer vent
4 Way Venting
Easy-to-change venting options provide the ultimate installation flexibility to fit in your home
Reversible Door
Easily reverse your washer and dryer door for superior installation flexibility
Certifications
California Prop 65
ADA Compliant
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 32 in |
| Overall Width | 28 in |
| Net Weight | 130 lb |
| Approximate Shipping Weight | 140 lb |
| Depth with Door Open 90° | 54.5 in |
| Overall Height | 39 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 39.75 in. |
| Length | 32 in. |
| Weight | 130 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 44.75 in. |
| Shipping Length | 37 in. |
| Shipping Weight | 170 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 170 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 256.23 lbs. |
| Total of Cubes | 20.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 256.23 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.8 cu ft |
FEATURES
| Style | Front-Loading |
| Moisture Sensor | Sensor Dry |
| Fuel Type | Electric |
| WiFi Connect | Built-In |
| Leveling System | Adjustable Leveling Legs |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| Pedestal | Optional |
| Removable Up-Front Lint Filter | Yes with reminder light |
| Temperature Options | High/Medium/Low/Extra Low/No Heat |
| Reverse-a-Door | Yes |
| Flexible Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In |
| Dual Thermistors | Yes |
| Product Type | Stackable |
| Drum Type | Aluminized Drum |
| Number of Cycles | 10 |
| Front Serviceable | Yes |
| Additional Optional Cycles | Wrinkle Care |
| Energy Saving Option | Yes - Eco Dry |
| Heat Selections | 5 |
| Wrinkle Care Cycle | Yes |
| Additional Cycles | EcoDry |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Control Type | Power On/Off |
| Dryer Control Features | Control Lock |
| Dryer Cycles | Cottons |
| Dryness Levels | Dry |
| Timed Dry | Less Time - |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Additional Cycles | Small Load |
| Dryer Control Features | Remote Start |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Additional Dryer Features | ecoDry |
| Dryness Levels | More Dry |
| Dryer Cycles | Towels |
| Timed Dry | Presets (10,20,40,60,90) |
| Control Type | Start/Pause |
| Additional Cycles | My Settings |
| Additional Cycles | Sanitize |
| Additional Cycles | Delay Dry - up to 24 hours |
| Additional Dryer Features | LED Interior Light |
| Additional Dryer Features | Vent Sensing |
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
| Additional Dryer Features | Damp Alert |
| Additional Optional Cycles | Damp Alert |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Connected Capabilities | Sonos |
| Control Type | Rotary-Electronic w/LEDs |
| Control Type | Capacitive Touch |
| Dryer Control Features | Adjustable End-of-Cycle Signal |
| Dryer Control Features | LED Display |
| Dryer Control Features | Digital Cycle Countdown |
| Dryer Control Features | LED Indicators |
| Dryer Control Features | My Settings |
| Dryer Control Features | Delay Dry - Up to 24 hours |
| Dryer Cycles | Mixed Loads |
| Dryer Cycles | Bulky / Bedding |
| Dryer Cycles | Sanitize |
| Dryer Cycles | Quick Dry |
| Dryer Cycles | Delicates |
| Dryer Cycles | Perm Press |
| Dryer Cycles | Dewrinkle |
| Dryer Cycles | Timed Dry |
| Dryness Levels | Less Dry |
| Dryness Levels | Damp |
| Product Type | Front Load Matching |
| Timed Dry | 120 Minutes |
| Timed Dry | More Time + |
APPEARANCE
| Handle | Pocket Handle |
| Handle Color | Diamond Gray |
| Door Style | See-Thru Glass |
| Color Appearance | Diamond Gray |
| Trim/Accents | Chrome/Dark Knob |
| Installation | True32 Closet Depth |
| Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In, Pedestal |
| Door Style | Reversible Door |
| Installation | Power Cord Not Included |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Stacking Kit | GFA28KITN |
| Optional Pedestal Accessory | GFP1528PNDG (Sold Separately) |
| Optional Riser | GFR0728PNDG (Sold Separately) |
| Optional Dryer Rack Accessory | WE02X29449 |
| Optional Side Vent Kit | GFA28DSVN |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
| Venting Type | Up to 90 feet |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 120V/240V,5600W,24A,60Hz or 120V/208V,4400W,22A,60Hz |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











