8.3 cu. ft. Capacity RightHeight Front Load Electric Dryer with Steam - GFD49ERPKRR
8.3 cu. ft. Capacity RightHeight Front Load Electric Dryer with Steam
Model: GFD49ERPKRR















Product Video

8.3 cu. ft. Capacity RightHeight Front Load Electric Dryer with Steam
Model: GFD49ERPKRR
Key Features
Steam Refresh
Detangle Assist
Stainless steel drum
Sensor Dry
Sanitize cycle
Steam Dewrinkle
LED dryer interior light
Extended Tumble
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Steam Refresh
Rejuvenate lightly worn clothes by getting rid of wrinkles and odors with this convenient setting using the power of steam
Detangle Assist
Twisted sheets and comforters are a thing of the past with a setting that pauses and reverses direction to separate items and reduce wrinkling
Stainless steel drum
Resists rust and helps protect clothes
Sensor Dry
Takes the guesswork out of drying times by sensing the moisture in the drum and drying accordingly
Sanitize cycle
This option reduces certain types of bacteria by 99.8%
Steam Dewrinkle
Stored or wrinkled clothes come out wrinkle-free with this helpful setting that uses steam to refresh and dry a load of any size
LED dryer interior light
Find that last sock in the dryer thanks to a bright, energy-efficient and long-lasting LED light
Extended Tumble
Tumble clothes without heat to help prevent creasing and wrinkling
Quick Dry
Quickly dries items and small loads for families on the go
RightHeight Design with Built-in Pedestal
Comfortably load and unload clothes, and use the top as a folding or drying surface, with this factory-installed pedestal
ENERGY STARĀ® qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
RightHeightĀ® Design with Built-in Pedestal
Comfortably load and unload clothes, and use the top as a folding or drying surface, with this factory-installed pedestal
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 47 in |
| Overall Width | 28 in |
| Approximate Shipping Weight | 188 lb |
| Net Weight | 173 lb |
| Overall Depth | 34 3/8 in |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Additional Dryer Features | eDry |
| Wrinkle Care Cycle | Yes |
| Dual Thermistors | Yes |
| Dryness Levels | More Dry |
| Drum Type | Stainless Steel |
| Front Serviceable | Yes |
| Additional Cycles | Warm Up |
| Steam Dewrinkle | Yes |
| Pedestal | RightHeight⢠Design Built-in |
| Fuel Type | Electric |
| Moisture Sensor | Sensor Dry |
| Steam | Yes |
| Cottons Cycle | Yes |
| Dryer Cycles | Warm Up |
| Temperature Options | High/Medium/Low/Extra Low/No Heat |
| Number of Cycles | 13 |
| Delicates Cycle | Yes |
| Air Fluff (no heat) | Yes |
| Removable Up-Front Lint Filter | Yes with reminder light |
| Timed Dry | Yes |
| Heat Selections | 5 |
| Style | Front-Loading |
| Control Type | Rotary-Electronic w/LEDs |
| Easy Care Cycle | Yes - Active Wear |
| Flexible Installation | Side-by-Side |
| SteamRefresh | Yes |
| Dryer Control Features | Digital Cycle Countdown |
| Exhaust Options | 3-Way (Rear; Left; Right) |
| Additional Cycles | Mixed Load |
| Additional Cycles | Cottons |
| Additional Cycles | Towels/ Sheets |
| Additional Cycles | Bulky Items |
| Additional Cycles | Quick Dry |
| Additional Cycles | Delicates |
| Additional Cycles | Steam Dewrinkle |
| Additional Cycles | Steam Refresh |
| Additional Cycles | Active Wear |
| Additional Cycles | Sanitize |
| Additional Cycles | Air Fluff |
| Additional Cycles | Timed Dry |
| Additional Dryer Features | Extended Tumble |
| Additional Dryer Features | Damp Alert |
| Additional Dryer Features | LED Interior Light |
| Additional Dryer Features | My Cycle |
| Dryer Control Features | Cycle Status Indicators |
| Dryer Control Features | Adjustable End-of-Cycle Signal |
| Dryer Control Features | Control Lock |
| Dryer Control Features | Control Sounds On/Off |
| Dryer Control Features | Delay Dry - Up to 24 hours |
| Dryer Cycles | Mixed Loads |
| Dryer Cycles | Quick Dry |
| Dryer Cycles | Delicates |
| Dryer Cycles | Cottons |
| Dryer Cycles | Towels/ Sheets |
| Dryer Cycles | Bulky Items |
| Dryer Cycles | Sanitize |
| Dryer Cycles | Steam Dewrinkle |
| Dryer Cycles | Steam Refresh |
| Dryer Cycles | Active Wear |
| Dryer Cycles | Air Fluff |
| Dryer Cycles | Timed Dry |
| Dryness Levels | Damp |
| Dryness Levels | Less Dry |
| Dryness Levels | Extra Dry |
| Timed Dry | 90 Minutes |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
APPEARANCE
| Door Style | See-Thru Glass |
| Handle | Chrome Pocket Handle Door |
| Color Appearance | Ruby Red |
| Trim/Accents | Chrome Knob with Rubber Grip |
| Trim/Accents | Chrome Accents |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 8.3 cu ft |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 120/240 V; 5600 W; 25 A; 60Hz or 120/208 V; 4300 W; 23 A; 60Hz |
ACCESSORIES
| Optional Dryer Rack Accessory | WE01X22274 |
| Inlet Hose | WH41X10207 (Sold Separately) |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 34.38 in. |
| Weight | 173 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 39.38 in. |
| Shipping Weight | 213 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 213 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 26.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 325.45 lbs. |
| Total of Cubes | 26.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 325.45 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










