7.0 Cu.Ft. Super Capacity Gas Dryer - DCVH680GJMR
7.0 Cu.Ft. Super Capacity Gas Dryer
Model: DCVH680GJMR












7.0 Cu.Ft. Super Capacity Gas Dryer
Model: DCVH680GJMR
Key Features
7.0 cu. ft. super capacity
Sensor Dry Plus
Rotary electronic controls with cycle countdown display and LED indicators
Interior dryer light
Deluxe quiet
Adjustable end-of-cycle signal
Delay start
Damp dry signal
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
7.0 cu. ft. super capacity
Increased capacity is designed to make easy work of comforters and towels
Sensor Dry Plus
Innovative moisture-sensing technology helps maintain quality
Rotary electronic controls with cycle countdown display and LED indicators
These controls are designed to simplify cycle selection and provide accurate cycle times
Interior dryer light
Lets you see everything inside for easy loading and unloading
Deluxe quiet
Helps deliver quiet operation with sound-dampening materials on front and sides of the dryer
Adjustable end-of-cycle signal
Alerts you when cycle is done, saving time between loads
Delay start
Set the dryer to begin cycles whenever it’s convenient for you
Damp dry signal
Reminds you when to remove select items for hang-drying
Dura Drum interior
Durable, scratch-resistant interior is designed for years of dependable service
5 heat selections
Provide the right temperatures for your clothes-drying needs
Antibacterial option
Certified by the NSF® to reduce up to 99.9% of certain types of bacteria
Multiple dry cycles
Choose from a variety of traditional and specialty drying cycles for ideal results
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 135 lb |
| Height to Top of Case | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 51.75 in |
| Net Weight | 125 lb |
| Case Depth | 25.5 in |
| Overall Depth | 31 1/8 in |
| Overall Height | 41 1/2 in |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 41.5 in. |
| Length | 31.13 in. |
| Weight | 125 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 46.5 in. |
| Shipping Length | 36.13 in. |
| Shipping Weight | 165 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 165 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 250.9 lbs. |
| Total of Cubes | 20.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 250.9 lbs. |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Dura Drum |
| Control Type | Rotary-Electronic |
| Easy Care Cycle | Yes |
| Speed Dry | Yes |
| Flexible Installation | Side-by-Side, Pedestal, Stacked |
| Dual Thermistors | Yes |
| Fuel Type | Gas |
| Moisture Sensor | Sensor Dry Plus™ |
| Cottons Cycle | Yes |
| Quick Fluff (no heat) | Yes |
| Number of Cycles | Multiple |
| Delicates Cycle | Yes |
| Custom Cycles | 1 |
| Exhaust Options | 3-Way (Rear; Left; Bottom) |
| Removable Up-Front Lint Filter | Yes with reminder light |
| Timed Dry | Yes |
| Heat Selections | 5 |
| Additional Cycles | Antibacterial |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Dryer Control Features | Cycle Status Lights |
| Dryness Levels | Dry |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Dryness Levels | More Dry |
| Dryer Control Features | Variable End-of-Cycle Signal |
| Additional Cycles | Mixed Load |
| Additional Cycles | Active Wear |
| Additional Cycles | Dewrinkle |
| Additional Cycles | Extended Tumble |
| Additional Dryer Features | Deluxe Dryer Rack |
| Dryer Control Features | LED Cycle Countdown |
| Dryer Control Features | Delay Start - Up to 18 hours |
| Dryer Control Features | Add Time |
| Dryer Control Features | Damp Dry Signal |
| Dryness Levels | Damp |
| Dryness Levels | Less Dry |
| Timed Dry | 90 Minutes |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | WE25X0217 (sold separately) |
| Optional Stacking Kit | GEFLSTACK (sold separately) |
APPEARANCE
| Door Style | See-Thru Glass |
| Color Appearance | Metallic Red |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120 V; 60 Hz; 6A |
| Gas (BTU/HR) | 22000 Factory-equipped for Natural gas. |
CAPACITY
| Unit Capacity | Super |
| Total Capacity (cubic feet) | 7.0 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










