$1,049.00
GE® ENERGY STAR® 7.8 cu. ft. Capacity Smart Front Load Gas Dryer - GFD35GSSYWW
$1,049.00
Key Features
Sanitize Cycle
WiFi Powered by SmartHQ™
Shallow Depth Dryer
Damp Alert
4-Way Venting
Wrinkle Care
Reversible Door
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Sanitize Cycle
Sterilize clothing with elevated temperatures designed to kill common household bacteria
WiFi Powered by SmartHQ™
Stay in control from anywhere. Use the SmartHQ™ app to start, stop, and monitor your laundry while receiving real-time updates and notifications.
Shallow Depth Dryer
Laundry that fits your home. Our 32" depth space-saving dryer fits tight spaces like closets or alcoves, delivering full-size performance in a shallow depth design.
Damp Alert
How to dry delicates? Use the Damp Alert, which signals when delicate items are at the proper dampness level for ironing or air drying.
4-Way Venting
Our dryer venting system offers four way venting options. Our easy to install GFA28DSVN kit (sold seperately) ensures a perfect fit in any home.
Wrinkle Care
Wrinkle prevention made easy. Our wrinkle care feature extends tumbling without heat, keeping clothes and ready to wear.
Reversible Door
Easily reverse your dryer door for superior installation flexibility
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 39.75 in |
| Overall Width | 28 in |
| Approximate Shipping Weight | 159 lb |
| Overall Depth | 32 in |
| Depth with Door Open 90° | 54.5 in |
| Net Weight | 147 lb |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Interior Lighting | Yes |
| Drum Type | Aluminized Drum |
| Control Type | Start/Pause |
| Additional Dryer Features | ecoDry |
| Wrinkle Care Cycle | Yes |
| Flexible Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In |
| Dual Thermistors | Yes |
| Dryness Levels | More Dry |
| Front Serviceable | Yes |
| Dryer Control Features | LED Display |
| Additional Cycles | Sanitize |
| Energy Saving Option | Yes - Eco Dry |
| Pedestal | Optional |
| Fuel Type | Gas |
| Additional Optional Cycles | Wrinkle Care |
| Dryer Cycles | Timed Dry |
| Product Type | Stackable |
| Temperature Options | High/Medium/Low/Extra Low |
| Number of Cycles | 8 |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| WiFi Connect | Built-In |
| Leveling System | Adjustable Leveling Legs |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Timed Dry | Presets (10,20,40,60,90) |
| Style | Front-Loading |
| Heat Selections | 4 |
| Additional Cycles | EcoDry |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
| Additional Dryer Features | Damp Alert |
| Additional Optional Cycles | Damp Alert |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Connected Capabilities | Sonos |
| Connected Capabilities | Google Home |
| Control Type | Rotary-Electronic w/LEDs |
| Control Type | Power On/Off |
| Control Type | Capacitive Touch |
| Dryer Control Features | Control Lock |
| Dryer Cycles | Mixed Loads |
| Dryer Cycles | Cottons |
| Dryer Cycles | Bulky / Bedding |
| Dryer Cycles | Sanitize |
| Dryer Cycles | Quick Dry |
| Dryer Cycles | Delicates |
| Dryer Cycles | Air Fluff |
| Dryness Levels | Dry |
| Dryness Levels | Less Dry |
| Dryness Levels | Damp |
| Product Type | Front Load Matching |
| Timed Dry | 120 Minutes |
| Timed Dry | More Time + |
| Timed Dry | Less Time - |
ACCESSORIES
| Optional Side Vent Kit | GFA28DSVN |
| Optional Dryer Rack Accessory | WE02X29449 |
| LP Conversion Kit | WE25M87 (sold separately) |
| Optional Stacking Kit | GFA28KITN |
| Optional Riser | GFR0728SNWW (Sold Separately) |
| Optional Pedestal Accessory | GFP1528SNWW (Sold Separately) |
APPEARANCE
| Handle Color | White |
| Door Style | See-Thru |
| Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In, Pedestal |
| Handle | Pocket Handle |
| Color Appearance | White |
| Trim/Accents | Chrome/White Knob |
| Door Style | Glass |
| Door Style | Reversible Door |
| Installation | True32 Closet Depth |
| Installation | Power Cord Not Included |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Watts | 960 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 8A |
| Electrical Requirements | 120V |
| Hertz | 60 |
| Gas (BTU/HR) | 22000 Factory-equipped for Natural gas. |
| Ignition Type | Intermittent Ignition |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Up to 90 feet |
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.8 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.























































