7.1 Cu. Ft. King-size Capacity High-Efficiency Electric Dryer - DPGT650EHWW
7.1 Cu. Ft. King-size Capacity High-Efficiency Electric Dryer
Model: DPGT650EHWW










7.1 Cu. Ft. King-size Capacity High-Efficiency Electric Dryer
Model: DPGT650EHWW
Key Features
7.1 cu. ft. king-size capacity
Sensor Dry Plus
Push-button controls with LED countdown timer
Stainless steel drum
Delicate cycle with extra-low heat setting
5 heat selections
Reverse-a-door
Supreme Quiet sound package
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
7.1 cu. ft. king-size capacity
King-size dryer capacity provides plenty of room to handle big loads
Sensor Dry Plus
Innovative moisture-sensing technology helps maintain quality
Push-button controls with LED countdown timer
Set the washer cycle with just a simple touch
Stainless steel drum
Resists rust and helps protect clothes
Delicate cycle with extra-low heat setting
Cycle helps protect delicate fabrics from wear and tear as well as heat damage
5 heat selections
Provide the right temperatures for your clothes-drying needs
Reverse-a-door
Door opening can be reversed to meet laundry room needs
Supreme Quiet sound package
GE’s quietest sound package muffles operating noise
Variable end-of-cycle signal
Alert sounds whenever cycle is complete and adjustable volume provides added convenience
Multiple dry cycles
Choose from a variety of traditional and specialty drying cycles for ideal results
Delay start
Set the dryer to begin cycles whenever it’s convenient for you
Wrinkle Care extended tumble
Reduces wrinkling and creasing
Speed dry
Quickly dries items and small loads for families on the go
Adaptive cool-down
Cool-air tumbling helps prevent wrinkles from setting in
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 43 in |
| Overall Width | 27 in |
| Overall Depth | 29 in |
| Approximate Shipping Weight | 155 lb |
| Net Weight | 137 lb |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Stainless Steel |
| Control Type | Electronic |
| Additional Dryer Features | Lint Filter with Reminder |
| Easy Care Cycle | Yes |
| Wrinkle Care Cycle | Yes |
| Speed Dry | Yes |
| Dual Thermistors | Yes |
| Dryness Levels | Very Dry |
| Dryer Control Features | Variable End-of-Cycle Signal |
| Additional Cycles | Ultra Delicate |
| Fuel Type | Electric |
| Moisture Sensor | Sensor Dry Plus™ |
| Cottons Cycle | Yes |
| Number of Cycles | Multiple |
| Delicates Cycle | Yes |
| Custom Cycles | 9 |
| Timed Dry | 60 Minutes |
| Heat Selections | 5 |
| Additional Cycles | Active Wear |
| Additional Cycles | AirDry |
| Additional Cycles | Mixed Load |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Dryer Control Features | LED Cycle Countdown |
| Dryer Control Features | LED Cycle Status Lights |
| Dryer Control Features | Delay Start |
| Dryer Control Features | Add Time |
| Dryness Levels | Damp |
| Dryness Levels | Dry |
| Dryness Levels | Less Dry |
| Dryness Levels | More Dry |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 240V; 6000W; 28.5A |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 5-year drum/main electronic control panel |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | WE25X10026 |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Supreme |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.1 cu ft |
| Unit Capacity | King-size |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 43 in. |
| Length | 29 in. |
| Weight | 137 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 48 in. |
| Shipping Length | 34 in. |
| Shipping Weight | 177 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 177 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.48 ft³ |
| Dimensional Weight | 242.22 lbs. |
| Total of Cubes | 19.48 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 242.22 lbs. |
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










