300 Series Dishwasher 24'' - SHE53B75UC
300 Series Dishwasher 24''
Model: SHE53B75UC













360 View
300 Series Dishwasher 24''
Model: SHE53B75UC
Key Features
Quiet
A smarter clean with PrecisionWash
10-Year Rust-Through Warranty.
Added leak protection with 24/7 AquaStop Plus
Not just dry, but PureDry
Loading flexibility with a 3rd rack dishwasher.
Newly redesigned EasyGlide rack system for a smooth glide on all three racks
Remarkably Quiet Operation at 46 dBA: creating a dishwasher so quiet, you can't always tell it is running -- this is what makes Bosch the quietest dishwasher brand in the U.S.*Close
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Quiet
A range of technologies makes Bosch the quietest dishwasher brand in the U.S.* with impressively low decibel levels. For you, that means never having to wait until going to bed to run the dishwasher. *Based on an average of sound ratings of 24" Full Size Stainless Steel Tub dishwashers contained in major brands websites. Major brands defined as TraQline Top 5 Market Share December 2023.
A smarter clean with PrecisionWash
With Bosch PrecisionWash, simply start your dishwasher and walk away. Intelligent sensors continually scan and check the progress of dishes throughout the cycle, and powerful, precision spray arms go to work targeting every item of every load. So when your dishes are done, so are you.
10-Year Rust-Through Warranty.
We take much care of the quality of our dishwashers. The production processes and material used for the interior of our dishwashers allow to provide a special 10-year warranty against the rusting-through of the cavity from the inside (conditions apply).
Added leak protection with 24/7 AquaStop Plus
With the advanced leak prevention and containment systems of AquaStop, AquaStop® Plus features an additional hose surrounding the water inlet hose for added protection.
Not just dry, but PureDry
PureDry is an energy efficient, closed drying system that does not pull in outside air and gently whisks moisture away from dishes as they cool. And with no exposed heating element, you can safely place plastics anywhere.
Loading flexibility with a 3rd rack dishwasher.
The Standard 3rd Rack provides the perfect space for flatware, large utensils, measuring cups, or nearly anything else that’s difficult to fit in a traditional dishwasher, while its V shape leaves room below both sides for taller items like stemware in the middle rack.
Newly redesigned EasyGlide rack system for a smooth glide on all three racks
The EasyGlide rack system is redesigned to give you a smooth glide on all three racks—even when it’s fully loaded.
Remarkably Quiet Operation at 46 dBA: creating a dishwasher so quiet, you can't always tell it is running -- this is what makes Bosch the quietest dishwasher brand in the U.S.*Close
PrecisionWash: uses Intelligent sensors to monitor the wash water and automatically adjust the cycle for a smarter clean.Close
10 years warranty: our promise against rust-through.Close
We take much care of the quality of our dishwashers. The production processes and material used for the interior of our dishwashers allow to provide a special 10-year warranty against the rusting-through of the cavity from the inside (conditions apply).
PureDry: Our energy efficient drying system allows you to safely place plastics anywhere, even on the bottom rack, without fear of melting.Close
Standard 3rd Rack: provides a convenient top rack for your utensils, giving the other racks more space for dishes.
Remarkably Quiet Operation at 46 dBA:
creating a dishwasher so quiet, you can't always tell it is running -- this is what makes Bosch the quietest dishwasher brand in the U.S.*
PrecisionWash:
uses Intelligent sensors to monitor the wash water and automatically adjust the cycle for a smarter clean.
10 years warranty:
our promise against rust-through.
PureDry:
Our energy efficient drying system allows you to safely place plastics anywhere, even on the bottom rack, without fear of melting.
Standard 3rd Rack:
provides a convenient top rack for your utensils, giving the other racks more space for dishes.
PrecisionWash®:
uses Intelligent sensors to monitor the wash water and automatically adjust the cycle for a smarter clean.
PureDry®:
Our energy efficient drying system allows you to safely place plastics anywhere, even on the bottom rack, without fear of melting.
Specifications
Connectivity
| Home Connect™ | yes |
| Home Connect Features | Remote Monitoring and Control |
| Power consumption standby/network: Please check the user manual for how to switch off the WiFi module. | 2.0 W |
| Time auto-standby/network | 2.0 min |
| Home Connect™ | yes |
Programmes
| Status Indicator | Time remaining indicator front, Water inlet |
| List of Programs | Favorite, Heavy, Normal, Rinse, Speed 60 |
| Program 1 | Heavy |
| Program 2 | Auto |
| Program 3 | Normal |
| Program 4 | Speed 60 |
| Program 5 | Rinse |
| Program 6 | Favorite |
| Reference program | Eco |
| Number of different wash temperatures | 6 |
| Temperature program 1 | 151-160 °F |
| Temperature program 2 | 127-131 °F |
| Temperature program 3 | 122-131 °F |
| Temperature program 4 | 122 °F |
Safety
| ChildLock | Button suspension |
| AquaStop | yes |
Consumption values
| Glass protection | Yes |
| Water consumption program 1 | 4.9-6.4 gal |
| Water consumption program 2 | 2.5-5.4 gal |
| Water consumption program 3 | 2.3-5.6 gal |
| Water consumption program 4 | 3.8 gal |
| Water consumption program 5 | 1.2 gal |
| Maximum temperature for water intake (°C) | 60 °C |
Connection
| Watts | 1,440 W |
| Power Cord Length | 67'' |
| Fuse protection | 12 A |
| Length inlet hose | 165 cm |
| Plug Type | Nema5-15P |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Comfort and Convenience
| Status Indicator | Time remaining indicator front, Water inlet |
| Open Door Assist | no |
| TimeLight® | no |
| InfoLight® | Not Applicable |
| emotionLight | no |
| Multi-color Star Glow | no |
| sideLight | no |
| InfoLight® | Not Applicable |
| TimeLight® | no |
Cleaning Technology
| Drying System | PureDry® |
| NSF® Certified Sanitize Option | no |
| Eco silence drive | yes |
| Aquasensor | yes |
| Water management system | no |
| Water Softener | yes |
| Detergent detection | no |
| NSF® Certified Sanitize Option | no |
Other
| ENERGY STAR® certified | no |
Dimensions & Weight
| Width | 23.56 in. |
| Height | 34.06 in. |
| Length | 22.56 in. |
| Weight | 90 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.56 in. |
| Shipping Height | 39.06 in. |
| Shipping Length | 27.56 in. |
| Shipping Weight | 130 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 130 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.48 ft³ |
| Dimensional Weight | 130.28 lbs. |
| Total of Cubes | 10.48 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 130.28 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bosch Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











