$1,699.00
24 Inch Dishwasher Matte Black Gordon Ramsay Series - DW24X8BA00
$1,699.00
Key Features
Open Dry
8 Wash Cycles With Flexible Modes
Three-tiered Spray Arms
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Open Dry
Enhances air circulation for effective and even drying, ensuring dishes are completely dry and free from residual moisture.
8 Wash Cycles With Flexible Modes
Offers 8 wash cycles, including Auto, Heavy, Eco, Normal, Express, Rinse, Lightning, and Delicate modes, providing flexibility for everything from heavily soiled pots to delicate glassware.
Three-tiered Spray Arms
Equipped with top, upper, and lower spray arms, this dishwasher delivers comprehensive coverage, thoroughly cleaning every dish from all angles.
Specifications
Technical Details
| Amperage | 15 Amps |
| Volts (V) | 120V |
| Frequency | 60Hz |
| Rated Power Usage | 220kWh/per year |
| Noise Level (dBA) | 49 dBa |
| Water Feed Pressure | 20 -120 psi |
| Min. Inlet Water Temperature | 120ºF (49ºC) |
| Inlet Hose Length | 59″/1500mm |
| Outlet Hose Length | 59″/1500mm |
| Power Cord Length | No Power Cord Included |
Dimensions
| Product Depth With Handles | 25 1/8’’ |
| Cutout Dimensions (WxDxH) | 24’’ x 22 7/8’’-23 5/8’’ x 34’’-35 1/2’’ |
| Package Dimensions (WxDxH) | 28 3/4” x 28 3/4” x 35 1/16 |
| Product Size (Inch) (WxDxH) | 23-7/8’’ x 22-5/8’’ x 33-7/8’’ |
| Package Weight | 100 lbs |
Weight
| Net Weight | 82.7 lbs |
| Gross weight | 100 lbs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Thor Kitchen Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.



















