$874.00
Was$1,249.00Save $375.00 (30%)
Only 2 left in stock, order soon!
Customfit Energy Star Stainless Interior Dishwasher With Ultra Wash & Dry, 42 Dba - CDT828P2VS1
Customfit Energy Star Stainless Interior Dishwasher With Ultra Wash & Dry, 42 Dba
Model: CDT828P2VS1



































Product Video

360 View
Customfit Energy Star Stainless Interior Dishwasher With Ultra Wash & Dry, 42 Dba
Model: CDT828P2VS1
$874.00
Was$1,249.00Save $375.00 (30%)
Only 2 left in stock, order soon! - at Mark's Warehouse
Current Rebates
Key Features
CustomFit Basket
4 Bottle Wash Jets
Customizable Dishwasher Handles
Favorites
Adjustable Middle Rack
Presoak
Sanitize
Middle and Lower Rack Fold-Down Tines
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
CustomFit Basket
Load more than just silverware in this redesigned basket. The stylish CustomFit Basket holds all your silverware, delicate stemware, reusable straws and more, so items that were hand wash before can safely be washed in the dishwasher.
4 Bottle Wash Jets
This dishwasher with 4 bottle wash jets ensures a deep clean for tall items, narrow glasses, jars and more. In the upper rack, each of the jets directs water and detergent inside to effectively wash hard-to-reach areas.
Customizable Dishwasher Handles
Choose from six unique CAFĆ⢠handle finishes to complement the rest of your kitchen thanks to this dishwasher with customizable hardware.
Favorites
Easily save your favorite wash and dry option combinations to the 'Favorites' button on your control panel for convenient and quick access at the touch of a button.
Adjustable Middle Rack
Load the dishwasher your way thanks to an adjustable middle rack. Easily move it up and down to fit bottles, large platters and other items as tall as 10.5".
Presoak
Loosen tough soils with a presoak cycle that runs before the wash cycle begins, so you can skip the need to pre-rinse or soak items by hand.
Sanitize
Enjoy piece of mind with a sanitation cycle that reduces up to 99.999% of bacteria on dishes.
Middle and Lower Rack Fold-Down Tines
Two rows of adjustable tines in both the middle and lower rack allow you to load the way you want. 16 different tine positions offer the ultimate customization to fit all of your items.
Active Flood Protect
Active Flood Protect prevents potential overflows for greater peace of mind. It works by using a water leak detector to sense when water is too high, pumping it out until a safe level is reached.
Flush Installation
Cabinet-depth flush installation ensures your dishwasher blends in with the design of your kitchen without sacrificing space for dishes inside.
Piranha Hard Food Disposer
The Piranha Hard Food Disposer lets you use your dishwasher without pre-rinsing. Its stainless steel impellers rotate to pulverize food particles and an anti-jamming design make sure wash arms stay unclogged.
42 dBA Dishwasher
Enjoy a peaceful kitchen while delivering a powerful wash thanks to this super silent 42 dBA dishwasher.
CustomFit Top Rack
Load your way in this dishwasher with a customizable top rack. The sliding top rack provides loading flexibility with a place to load silverware, cooking utensils, ramekins and more, so you can wash everything at once.
Ultra Wash & Dry
This ultra-wash and dry dishwasher ensures table-ready dishes. Ranging from gentle for delicate stemware or intense for pots and pans, flexible wash options ensure that dishes get full coverage and the right amount of pressure for an ideal clean.
Piranha⢠Hard Food Disposer
The Piranha⢠Hard Food Disposer lets you use your dishwasher without pre-rinsing. Its stainless steel impellers rotate to pulverize food particles and an anti-jamming design make sure wash arms stay unclogged.
Certifications
California Prop 65
CEE Tier I
ENERGY STARĀ® Qualified
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
NSF Certified
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 24 in |
| Overall Height | 34 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 124 lb |
| Overall Width | 23.75 in |
| Approximate Shipping Weight | 137 lb |
| Overall Depth with Handle | 26.3 in |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
| Depth with Door Open | 25.5 in |
| Depth Without Handle | 24 in |
| Cutout Height (in) | 33.5 |
| Cutout Width (in) | 24 |
| Cutout Depth (in) | 24 |
FEATURES
| Wash System | 800 Series |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| OU Certified | No |
| Additional Protection | Active Flood Protect |
| Number of Place Settings | 16 |
| Dishwasher Options | WiFi/Remote Enabled |
| Latch | Pull with Handle |
| Number of Options | 15 |
| Style | Built-In Top Control |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Cutlery Tray | One piece removable 3rd rack |
| Rack Features | Cafe Flex Silverware Basket |
| Racking Material | Nylon |
| Smart Assist | Yes |
| Dishwasher Cycles | Normal |
| Rack Color | Black Pearl |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| WiFi Connect | Optional (Requires part no. PBX23W00Y1) |
| EcoBalance Compatible | Yes |
| Control Type | Top Controls |
| Racking System | Full 3rd rack |
| Dishwasher Drying Features | UltraDry |
| Wash Arms | Upper |
| Wash System Features | Variable Speed Dual Pumps and Motors |
| Top Rack/3rd Rack | Slilding 3rd rack + Tray |
| Exterior Style | Customizable Professional |
| Product Type | Built-In |
| Upper Rack | Removable |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Number of Cycles | 5 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Sabbath Mode | Yes |
| Showroom Power Mode | Yes |
| Dishwasher Options | Wash Zones/Half Load (on app) |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-12 Hr. |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Dishwasher Cycles | Cookware |
| Control Type | Cap Touch Controls |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Wash & Dry Element |
| Wash Arms | Bottle Jets |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Upper Rack | 1/2 fixed tines, 1/2 fold down tines |
| Dishwasher Control Features | Cycle Countdown with Bi-Color LED Status Light on door |
| Control Type | 8 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | Cycle Progress Indicators: Clean/Sanitized/Smart Assist |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | Auto |
| Dishwasher Cycles | Gentle |
| Dishwasher Cycles | Express |
| Dishwasher Drying Features | Heated Dry - Ultra/Normal/Off |
| Dishwasher Options | Favorites |
| Dishwasher Options | Pre Soak |
| Dishwasher Options | Sani (Certified to NSF Standard 184) |
| Dishwasher Options | Hi-Temp Wash |
| Dishwasher Options | Heated Dry Off |
| Dishwasher Options | Normal Dry |
| Dishwasher Options | Ultra Dry |
| Dishwasher Options | Lock Controls |
| Dishwasher Options | Sabbath Mode |
| Dishwasher Options | Start/Cancel |
| Dishwasher Options | Bottle Wash (on app) |
| Dishwasher Options | Favorites (on app) |
| Lower Rack | 1/2 fixed tines, 1/2 fold down tines |
| Rack Features | Adjustable Upper Rack |
| Upper Rack | Adjustable |
| Upper Rack | Ball-Tip Tines |
| Upper Rack | Fixed tines with Bottle Jets |
| Upper Rack | 1 Rack handle |
| Wash Arms | 3 Wash Levels |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System | 3-Level |
| Wash System Features | Hard Food Disposer with removable filter |
| Wash System Features | Automatic HotStart |
| Wash System Features | Bottle Jets (4) |
| Wash System Features | Middle Wash Arm |
| Wash System Features | Lower Wash Arm |
POWER / RATINGS
| Power Connection | Optional cord kit (GPFCORD - WX09X70910, WX09X70911) |
| Energy Consumption (kWh/year) | 240 |
| Electrical Requirements | 120v ; 60Hz ; 7.2A |
| Calrod Heater Watts | 800/500 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 7.2A |
| Hertz | 60 |
| Watts | 936 |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 42 dBA |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Motor Type | Variable Speed |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Door Insulation | Insulation |
| Outer Wrap | Bitumen |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
ACCESSORIES
| Optional 12' Drain Hose | Optional hose kit (WD24X10065) |
| Optional Kits | CXADTH1PVSS Brushed Stainless |
| Optional Kits | CXADTH1PVBZ Brushed Bronze |
| Optional Kits | CXADTH1PVCU Brushed Copper |
| Optional Kits | CXADTH1PVBT Brushed Black |
| Optional Kits | CXADTH1PVCG Brushed Brass |
| Optional Kits | CXADTH1PVFB Flat Black |
APPEARANCE
| Installation | Side Installation or Top Installation Included |
| Handle Color | Brushed Stainless |
| Door Style | Long Door with Top Controls |
| Door Appearance | Full-length flat door |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Control Panel Color | Matte Dark Slate, Fingerprint Resistant |
| Handle Design | Customizable |
| Handle | CAFĆ⢠|
| Installation | Flush Cabinet Installation |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 124 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 137 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 137 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
| Total of Cubes | 11.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Cafe Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










