$634.00
Was$709.00Save $75.00 (11%)
30" Stainless Steel Wall Mount Flat Range Hood - WVW57UC0FS
$634.00
Was$709.00Save $75.00 (11%)
Key Features
LED Task Lighting
3-Speed, 400 CFM Motor Class
Grease filter
Convertible Ventilation (Recirculating or Vented)
44 dBA (.7 Sones) at Low Speed
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
LED Task Lighting
Bright, long-lasting LED task lighting makes it easy to see what you're cooking.
3-Speed, 400 CFM Motor Class
Three fan speeds provide the right amount of ventilation for every meal you prepare.
Grease filter
The grease filter helps trap unwanted grease and helps remove odors.
Convertible Ventilation (Recirculating or Vented)
Vent vapors and odors outside or filter them and recirculate the air, depending on your kitchen's setup.
44 dBA (.7 Sones) at Low Speed
Keep the kitchen quiet, even when venting at the highest speed. At maximum speed, sound level is 65 dBA (5.2 sones).
Specifications
Controls
| Control Type | Push Button |
| Number of Vent Speeds | 3 |
Ventilation Details
| CFM Motor Class | 400 |
| Duct Direction | Vertical |
| Duct Type | Round |
| Filters | Grease Filters |
| Night Light | No |
| Task Light Type | LED |
| Venting | Exterior or Recirculating |
| Duct Outlet Size | 6 in |
| Number of Task Light Settings | 1 |
| Task Lighting | Yes |
Details
| Hood Type | Wall Canopy |
| Material | Stainless Steel |
| Blower Type | Centrifugal |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 28.19 in. |
| Length | 19.69 in. |
| Weight | 50.5 lbs. |
| Gross Weight | 50.5 lbs |
| Net Weight | 25.35 lbs, 0 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 in. |
| Shipping Height | 26 in. |
| Shipping Length | 24.69 in. |
| Shipping Weight | 90.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 90.5 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Common Size | 30 in |
Refinements
| Features | LED Lighting |
Electrical
| Amps | 15 |
| Volts | 120 |
Certifications
| Energy Star Qualified | No |
| Energy Star® Qualified | No |
Capacity
| Volume | 9.208 Cu.Ft. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.64 ft³ |
| Dimensional Weight | 119.78 lbs. |
| Total of Cubes | 9.64 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 119.78 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.





















