$544.00
Was$709.00Save $165.00 (23%)
30" Chimney Wall Mount Range Hood - WVW53UC0LS
$544.00
Was$709.00Save $165.00 (23%)
Key Features
3-Speed, 400 CFM Motor Class (Performance varies based on installation. Resources available at aham.org.)
Grease Filter
LED Task Lighting
65K BTU Cooktop Threshold
7.5 Sones Sound Level at high speed (When configured for outside ventilation. As published by aham.org.)
Push Button Controls
ADA Compliant
Convertible Ventilation (recirculating or vented)
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
3-Speed, 400 CFM Motor Class (Performance varies based on installation. Resources available at aham.org.)
Helps remove smoke, odor and moisture with 400 CFM Motor Class hood venting that helps keep your kitchen clean. Three fan speeds provide the right amount of ventilation for every meal you prepare.
Grease Filter
Help trap unwanted grease and remove odors with a filter that unlatches from the hood so you can wash it with soap and water at the sink.
LED Task Lighting
Bright, long-lasting LED Task Lighting makes it easy to see what you’re cooking.
65K BTU Cooktop Threshold
Handle the heat and cooking power of a gas cooktop with up to 65K total BTUs or any electric cooktop.
7.5 Sones Sound Level at high speed (When configured for outside ventilation. As published by aham.org.)
Stay focused on cooking and making memories in the kitchen, even when venting at the highest speed. At maximum speed, sound level is 7.5 Sones. (When configured for outside ventilation. Published by aham.org.)
Push Button Controls
Use Push Button Controls to easily control fan speed and cooktop lighting at the push of a button.
ADA Compliant
When the range hood is wired to operate from a dedicated standard electrical wall switch, this hood meets the Standards for Accessible Design specified by the Americans with Disabilities Act to provide equal access to all. See install instructions for ADA compliance for more details.
Convertible Ventilation (recirculating or vented)
A convertible design allows for installation that can be vented externally or internally. When internal venting, recirculation passes the air through charcoal filters (sold separately) to trap grease and odors before pushing the air back into the home.
Optional Recirculation Kit (non-vented/duct-free)
This hood can be installed without needing to vent outside. Recirculation passes the air through filters to trap grease and odors before pushing the air back into the home. Recirculation kit sold separately. Part number W11548459.
6" Round Damper Included
Help regulate the flow of air through the chimney with the included 6" round damper (part number W10446915).
Optional Chimney Extension Kit
Extend chimney height for ceilings from 8'4" to 12'4" with the Optional Chimney Extension Kit. See installation instructions for details. Optional Chimney Extension Kit sold separately. Part number EXTKIT18FS.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.15 ft³ |
| Dimensional Weight | 163.42 lbs. |
| Total of Cubes | 13.15 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 163.42 lbs. |
Certifications
| prop65 | Standard |
Controls
| Control Location | Front |
| Control Type | Push Button |
Details
| Damper Included | Yes |
| Hood Type | Wall-Mount Canopy |
| Hood and Vent Selections | Fan High; Fan Med; Fan On/Off; Lamp |
| Lighting Control Type | Push Button |
| Number of Task Light Settings | 1 |
| Number of Vent Speeds | 3 |
| Task Lighting | Yes |
Dimensions
| Canopy Height | 11.8 |
| carton depth | 13 |
| carton height | 20 |
| carton width | 31 |
| gross weight | 34 |
| net weight | 24 |
Electrical
| Power Cord Included | No |
Ventilation Details
| Auto Function | No |
| BTU Threshold | 65 K |
| Blower Motor | N/A |
| Blower Type | Centrifugal |
| CFM Motor Class | 400 |
| Duct Direction | Vertical |
| Duct Length | 42 |
| Duct Outlet Size | 6 |
| Duct Type | Round |
| Exhaust Vent Location | Top |
| Filters | Aluminum Mesh Filter |
| HVI (CFM HS Horizontal) | N/A |
| HVI (CFM HS Vertical) | 350 |
| Maximum Motor CFM | 350 |
| Minimum Motor CFM | 80 |
| Night Light Type | N/A |
| Sones High Speed Horizontal | N/A |
| Sones High Speed Vertical | 7.5 |
| Task Light Type | LED |
| Vent Material | Metal |
| Venting | Exterior or Recirculating |
| Sound Min Speed | 0.7 |
| Sound Max Speed (Sones) | 7.5 |
Other
| Common Size | 30 in |
| Common Size | 30 in |
| Common Size | 30 in |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 42.3 in. |
| Length | 17.9 in. |
| Weight | 34 lbs. |
| Gross Weight | 34 lbs |
| Net Weight | 24 lbs |
| Maximum Height | 42-3/10 in |
| Minimum Height | 28-3/5 in |
| Canopy Height | 11-4/5 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31 in. |
| Shipping Height | 20 in. |
| Shipping Length | 22.9 in. |
| Shipping Weight | 74 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 74 lbs. |
| Source | Calculation |
Product Details
| Energy Star® Qualified | No |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.































