$1,999.00
30-inch 650 Max Blower Cfm Stainless Steel Chimney Range Hood With Purled™ Light System And Black Glass (wcb3 Series) - WCB3I30SBB
30-inch 650 Max Blower Cfm Stainless Steel Chimney Range Hood With Purled™ Light System And Black Glass (wcb3 Series)
Model: WCB3I30SBB



















30-inch 650 Max Blower Cfm Stainless Steel Chimney Range Hood With Purled™ Light System And Black Glass (wcb3 Series)
Model: WCB3I30SBB
$1,999.00
Key Features
Powered by internal blower system with 650 Max Blower CFM
4-speed electronic controls with blue or white backlighting and 5 minute delay-off feature keeps hood running after cooking to ensure smoke & odors have cleared the environment
Depth:20 3/4''
Very quiet 1.5 Sones at normal setting
Very quiet 1.5 sones at low speed
2- level Exclusive PURLED™ LED module (3000K) boosts light output by 25%, distributes light six times better and improves energy efficiency
Hybrid aluminum mesh & stainless steel low profile baffle filters effectively capture grease and are dishwasher safe making it easier to have a cleaner, odor-free kitchen
Heat Sentry® detects excessive heat and adjusts blower speed to high automatically to prolong product life by reducing damaging effects of high temperatures
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Powered by internal blower system with 650 Max Blower CFM
4-speed electronic controls with blue or white backlighting and 5 minute delay-off feature keeps hood running after cooking to ensure smoke & odors have cleared the environment
Depth:20 3/4''
Very quiet 1.5 Sones at normal setting
Very quiet 1.5 sones at low speed
2- level Exclusive PURLED™ LED module (3000K) boosts light output by 25%, distributes light six times better and improves energy efficiency
Hybrid aluminum mesh & stainless steel low profile baffle filters effectively capture grease and are dishwasher safe making it easier to have a cleaner, odor-free kitchen
Heat Sentry® detects excessive heat and adjusts blower speed to high automatically to prolong product life by reducing damaging effects of high temperatures
3 1/4 x 10 duct H-V with back draft damper
Code Ready Technology provides capability to reduce CFM level to 300 CFM to address local codes or make-up air requirements
Modern design with black glass to help personalize your kitchen decor
Specifications
Product Details
| Depth | 20.75" |
| Width | 30" |
| Height | 27.38" |
| Finish | Stainless Steel |
| Sound Level (Sones) | 1.5 |
| Max Blower CFM | 650 |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Levels | 3 |
| Light Bulbs Included | Yes |
| Minimum Height Above Cooktop | 24" |
| Control Type | Soft Touch |
| Speed Levels | 4 |
| Filter Type | Hybrid Baffle |
| Heat Sentry® | Yes |
| Remote Operation Capable | No |
| ENERGY STAR® Certified | No |
| Manufacturer Warranty | 5-Year Parts/2-Year Labor |
| Country of Origin | Canada |
Warranty
| Parts | 5 Year |
| Labor | 2 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | - |
| Length | 20.75 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | 25.75 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy BEST Range Hoods Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











