$799.99
36 In. Wall Mount Chimney Range Hood - SHC3662FS
$799.99
Key Features
4-Speed Stainless Steel Hood
600CFM for Fast Ventilation
CFM Adjustable Platform
Premium LED Task Lighting
15-Minute Delay Off Timer
Option to Convert to Ductless Venting
Dishwasher-Safe Mesh Grease Filters
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
4-Speed Stainless Steel Hood
600CFM for Fast Ventilation
CFM Adjustable Platform
Premium LED Task Lighting
15-Minute Delay Off Timer
Option to Convert to Ductless Venting
Dishwasher-Safe Mesh Grease Filters
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Sones
| Normal | 1.0 |
| High | 12.0 |
CFM
| Normal | 110 |
| High 0.25 in.w.g. | 580 |
| High 0.1 in.w.g. | 600 |
DESIGN
| Size | 36" |
| Finish | Stainless Steel |
| Controls | Capacitive Touch Control |
FEATURES
| Speed Levels | 4 Levels |
| Fan Speeds (CFM) | 110 / 350 / 470 / 600 |
| Boost Mode | Yes, 10 Minutes |
| Sones | 1.0 - 12.0 |
| Delay Off | Yes, 15 Minutes |
| Lighting | 2 LED Lights450 lux, 3200K |
| Lighting Levels | HI / LOW / OFF |
| Grease Filters | 3 Dishwasher Safe Aluminum Filters |
| Duct Size | 6" Round |
| Ductless Option | Yes, Requires Non-Duct Kit |
| CFM Adjustable Platform (CAP) | Yes |
SPECIFICATIONS
| Agency Certification | ETL |
| HVI Certification | Yes |
| Accommodates Ceiling Height | 8'-9' (9'-10' with Extension Flue) |
| AC Power | 3.7A, 120V, 60Hz |
OPTIONAL ACCESSORIES
| Product Name | Non-Ducted Kit |
| Model | SKCH62DLK |
| UPC | 074000621398 |
| Product Name | Charcoal Filters |
| Model | SKCH62CFL |
| UPC | 074000621404 |
| Product Name | Extension Flue |
| Model | SKCH62EXF |
| UPC | 074000621411 |
WARRANTY/UPC
| Parts | 1 year |
| Labor | 1 year |
| UPC | 074000621374 |
Dimensions & Weight
| Width | 35.25 in. |
| Height | 34.5 in. |
| Length | 19.69 in. |
| Weight | - |
| Shipping Dimensions | 40-5/16" x 24-27/32" x 13-15/16" |
| Product Weight / Shipping Weight | 25.5 lbs. / 34.5 lbs. |
| Shipping Dimensions | 40-5/16" x 24-27/32" x 13-15/16" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.31 in. |
| Shipping Height | 24.84 in. |
| Shipping Length | 13.94 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.86 ft³ |
| Dimensional Weight | 172.25 lbs. |
| Total of Cubes | 13.86 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 172.25 lbs. |
Product Details
| Duct Orientation | Round Vertical |
| Size | 6 in. |
| Damper | Included |
DIMENSIONS & WEIGHT (in./lbs.) (w x h x d)
| Product Dimensions | 35-1/4" x 25-3/8" x 19-11/16" |
| Shipping Dimensions | 40-5/16" x 24-27/32" x 13-15/16" |
| Product Weight / Shipping Weight | 25.5 lbs. / 34.5 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Sharp Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.















