$399.95
- KECRN48
$399.95
Key Features
Lifetime Motor Warranty
Dishwasher Safe Baffle Filters
Built-in Led Lighting
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Lifetime Motor Warranty
Enjoy the high performance of your ZLINE range hood motor for years to come with an industry-first lifetime motor warranty
Dishwasher Safe Baffle Filters
Reduce cleaning time with durable stainless steel baffle filters that are dishwasher safe
Built-in Led Lighting
Easily illuminate your cooking space with bright built-in LED lights
Specifications
Product Details
| Airflow (Q/L/M/H)Lighting:Voltage: Motor: Mount Type: Speeds: Control Type:Filters: Material:Warranty: Features: | 120/240/320/400 2 Push Button Control Panel (4-Speed Fan Control/Lights/3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) 21g #430 Stainless Steel |
| Certifications Installation and User Manual: | ETL Listed |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 53 Inch |
| Shipping Height | 7.8 Inch |
| Shipping Length | 25 Inch |
| Shipping Weight | 95 lbs |
| Total of Shipping Weight | 95 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 48 Inch |
| Height | 2.8 Inch |
| Depth | 20 Inch |
| Weight | 55 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 19.34 Ibs |
| Total of Cubes | 1.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 19.34 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 48 in. W x 20 in. D x 2.8 in. H |
| Product Depth (in.): | 20.0 |
| Product Width (in.): | 48 |
| Product Height (in.): | 2.8 |
| Chimney Dimensions: | 11.8 in. W x 10.6 in. D x 16 H (x2) (Telescoping) |
Details
| Appliance Category: | Wall Mount RH |
| Color/ Finish Family: | Brushed 430 Stainless Steel |
| Airflow (Q/L/M/H): | 120/240/320/400 |
| Motor: | High Performance 400 CFM/4-Speed Motor |
| Filters: | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher-safe) |
| Mount Type: | Wall Mount |
| Number of Lights: | 2 |
| Number of Speeds: | 4 |
| Control Type: | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Button Panel: | Push Button Control Panel (4-Speed Fan Control/Lights/3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Product Weight (lb.): | 55 |
| Decibels: | 51/55/58/61 |
| Duct Size: | 6 |
| Voltage: | 110 |
| Amps: | 3.5 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty: | 3 year parts, life-time motor warranty |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.

























