$1,099.95
- KB4SNZBLM48CB
$1,099.95
Key Features
Exclusive Autograph Edition Handle
Convenient Control Panel
4-Speed Fan Control
Powerful Ventilation
Satin Stainless Steel Finish
Black Matte Shell
A Revolutionary Design
Convertible Range Hood
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Exclusive Autograph Edition Handle
This range hood comes with an exclusive Champagne Bronze handle that matches other ZLINE Autograph Edition appliances with Champagne Bronze accents
Convenient Control Panel
Easy-to-use push button controls let you easily adjust fan speeds and lighting options
4-Speed Fan Control
Choose the appropriate air flow among 120/240/320/400 CFM for your cooking situation
Powerful Ventilation
The highest speed setting of 400 CFM air flow efficiently moves large amounts of air away from your cooking area
Satin Stainless Steel Finish
ZLINE's Satin Stainless Steel finish is a circular, non-directional, professionally styled stainless steel that is rust, scratch, and fingerprint-resistant
Black Matte Shell
This ZLINE range hood is equipped with an elegant black matte shell paired with a Satin Stainless Steel front face and chimney to give your kitchen an elevated, bold look
A Revolutionary Design
Created to combat the ongoing problem of stainless steel smudging, Satin Stainless Steel has a deeper, metallic gray hue that elevates your kitchen’s potential
Convertible Range Hood
This hood can be externally vented or recirculated (ductless) with charcoal filters (not included, model number CF1) to reduce harmful odors
Minimal Cleaning
This range hood includes dishwasher-safe stainless steel baffle filters that are simple to clean
LED Lighting
This ZLINE range hood comes equipped with 2 energy-efficient LED lights to illuminate the cooking surface below
Easy Installation
ZLINE range hoods are designed to fit standard (circular) ductwork for simple installation; this hood includes a transition piece for 6 in. diameter ducting
Decorative Handle
This range hood’s Autograph Edition handle is for cosmetic purposes only and should not be used for hanging items
Warranty
ZLINE range hoods carry a 3-year parts-only warranty, in addition to a lifetime motor warranty
Additional Assembly Required
This product ships in multiple boxes and will require minimal assembly upon arrival
Lifetime Motor Warranty
Enjoy the high performance of your ZLINE range hood motor for years to come with an industry-first lifetime motor warranty
Dishwasher Safe Baffle Filters
Reduce cleaning time with durable stainless steel baffle filters that are dishwasher safe
Built-in Led Lighting
Easily illuminate your cooking space with bright built-in LED lights
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 53 Inch |
| Shipping Height | 17 Inch |
| Shipping Length | 22.75 Inch |
| Shipping Weight | 95 lbs |
| Total of Shipping Weight | 95 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 48 Inch |
| Height | 12 Inch |
| Depth | 17.75 Inch |
| Weight | 55 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.92 ft³ |
| Dimensional Weight | 73.55 Ibs |
| Total of Cubes | 5.92 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 73.55 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 47.5 in. W x 17.75 in. D x 12 in. H |
| Product Depth (in.): | 17.75 |
| Product Width (in.): | 48 |
| Product Height (in.): | 12 |
| Chimney Dimensions: | 9.2" W x 11.75" D x 35.44" H |
Details
| Appliance Category: | Wall Mount RH |
| Color/ Finish Family: | Satin Stainless Steel with Black Matte Shell |
| Hardware Color/Finish: | Champagne Bronze |
| Airflow (Q/L/M/H): | 120/240/320/400 |
| Motor: | High Performance 400 CFM/4-Speed Motor |
| Filters: | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher-safe) |
| Mount Type: | Wall Mount |
| Number of Lights: | 2 |
| Number of Speeds: | 4 |
| Control Type: | Push Button Control Panel (4-Speed Fan Control/Lights/3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Button Panel: | Push Button Control Panel (4-Speed Fan Control/Lights/3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Product Weight (lb.): | 55 |
| Decibels: | 30/41/49/52 |
| Duct Size: | 6 |
| Voltage: | 110 |
| Amps: | 5 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed,CEC Listed |
| Manufacturer Warranty: | 3 year parts, life-time motor warranty |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.






















