36" Slide Out Hood - JV695SWW
36" Slide Out Hood
Model: JV695SWW


36" Slide Out Hood
Model: JV695SWW
Key Features
Slide-out hood
300 CFM
Variable speed fan control
Vertical exhaust
Cooktop light
Removable grease filter
Rectangular damper included
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Slide-out hood
Hood with transparent glass visor slides out over cooktop surface and retracts when not in use
300 CFM
Powerful 300 CFM performance removes smoke and vapors from the cooking area
Variable speed fan control
The powerful variable speed exhaust system effectively pulls smoke and vapors out of the kitchen
Vertical exhaust
Vent connects to duct work through the top of the hood
Cooktop light
Provides light to illuminate cooking surface below hood
Removable grease filter
Durable filters can be removed for easy cleaning and maintenance
Rectangular damper included
Hood is equipped with rectangular damper fitting
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 36 in |
| Overall Width | 36 in |
| Net Weight | 34 lb |
| Approximate Shipping Weight | 39 lb |
| Overall Depth | 12 1/8 in |
| Overall Height | 14 3/4 in |
FEATURES
| Fan Speed Control | Variable |
| Cooktop Lighting | Incandescent |
| Filter Size (sq. in.) | 147 |
| Exhaust Options | 3-1/4" x 10" Rectangular Duct |
| Damper Included (Rectangular) | Yes |
| Sones Rating : Top Exhaust-Round | 4.5 |
| Vertical Exhaust-Round (Cubic Feet / Minute) | 300 |
| Ventilation System Control Features | Auto Heat Sensor |
| Removable Grease Filter(s) | Yes |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 120V | 3.7 |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 14.75 in. |
| Length | 12.13 in. |
| Weight | 34 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 19.75 in. |
| Shipping Length | 17.13 in. |
| Shipping Weight | 74 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 74 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 46.32 lbs. |
| Total of Cubes | 3.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 46.32 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










