$2,149.00
Wall Range Hood, 30", Pyramid Chimney - HC30PCW1
$2,149.00
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Specifications
Specifications
Other
| Yes |
Accessories (included)
| Yes | |
| Aluminium filter | 792558 |
Fan ratings
| Yes | |
| Maximum air movement | 600CFM |
| Maximum speed sound rating | 11.5sones |
| Speed 1 sound rating | 1.5sones |
Installation and cleaning
| Yes | |
| Air outlet size | 8"" |
| Ducted | Vertical only |
| Stainless steel filter cover | Yes |
| Two piece height adjustable flue | Yes |
Performance
| Yes | |
| Extraction type | Surface |
| Fan speeds | 3 |
| Filter type | Mesh |
| Number of filters | 2 |
Power requirements
| Yes | |
| Lighting power | 8W |
| Supply frequency | 60Hz |
| Supply voltage | 120V |
Ventilation features
| Yes | |
| Light type | LED |
Warranty
| Yes | |
| Parts and labor | 2 years |
Dimensions & Weight
| Width | 29 in. |
| Height | 38 in. |
| Length | 19 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 in. |
| Shipping Height | 43 in. |
| Shipping Length | 24 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.12 ft³ |
| Dimensional Weight | 150.63 lbs. |
| Total of Cubes | 12.12 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 150.63 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Fisher Paykel Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.
















