$1,599.00
Was$1,759.00Save $160.00 (9%)
Haiku 13" Wall-mount Range Hood - EHK613SS
$1,599.00
Was$1,759.00Save $160.00 (9%)
Key Features
Special Material
Long Life Filter
Led Light
Comfort Silence
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Special Material
Materials tailored for your daily needs.The selection of beautiful materials that are functional, resistant and easy to clean, is our primary concern. The key factors for an appealing design, available in a wide range of colours and finishing touches, that perfectly fit in any kitchen space.
Long Life Filter
Odour filters, durability.Our easy to maintain odour filters, are now even more green: washable and regenerable, with a durability up to 3 years (as compared to -3/6 months of average filters on the market).
Led Light
Illuminate your culinary journey with LED brilliance.An expected lifetime of over 20,000 hours represents the most remarkable advantage of LED light bulbs.
Comfort Silence
The power is there, but is silent.Kitchens are ever more being designed as open spaces, so blending all in one with the living room. Having a hood is becoming a must, as it will ensure perfect extraction of fumes and odors without generating disturbing noises. The extremely low noise level of our hoods and extractor cooktops, ensure you the maximum well-being, so you can cook and hold a conversation with ease while you’re busy preparing your recipe.
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Product Details
| Weight | 58,64lb |
| Finishing | Stainless steel |
| Width (inch) | 13" |
| Sizes (inch) | 13" x 12 5/8” x 32" |
| Minimum distance from wall unit induction/radiant hob | 30cm |
| Minimum distance from wall unit gas hob | 30cm |
| Duct Transition | Round 6" |
| Lighting | Strip Led 1x7 W - 3500 K - 253 LUX |
| Absorption | 460W |
| Venting Type | Convertible with Kit |
| Series | ICONIC |
| Lighting | Strip LED 1 x 7 ww 3500 KK |
| Filters | Sophisticated Black Iron Grates + 6 Layer Mesh Filter |
| Airflow | 600CFM |
| Sones | 1.8 - 6.8 |
| Controls | 3S+2B Electronic push button |
| Electrical | 120 V/60 Hz |
| Blower type | Interior Unit |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Elica Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.





















