60-inch Built-in Range Hood, External Blower, Stainless Steel (cp5 Series) - CP57E602SB
60-inch Built-in Range Hood, External Blower, Stainless Steel (cp5 Series)
Model: CP57E602SB






60-inch Built-in Range Hood, External Blower, Stainless Steel (cp5 Series)
Model: CP57E602SB
Key Features
Flush built-in design has an integral liner to protect cabinets
Sones levels are typically half of comparable CFM internal blowers.
External blower options sold separately.
4-speed electronic controls, 10 minute delay-off feature keeps hood running after cooking to ensure smoke & odors have cleared the environment, and the filter clean reminder helps ensure optimal performance.
10" round duct connector with backdraft damper
Can be used with optional Universal make-up air damper MD6TU, MD8TU or MD10TU to replace air exhausted out of the house only when the hood is turned ON, helping with ventilation to keep your home fresh while reducing energy consumption
Optional ACR3 Remote Control allows the busy cook to stay in control from anywhere in the kitchen
Four 6-Watt LED lamps (3000K), designed for durability and extra long life. You may never have to replace a lamp again! (1-level, Bulbs included)
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Flush built-in design has an integral liner to protect cabinets
Sones levels are typically half of comparable CFM internal blowers.
External blower options sold separately.
4-speed electronic controls, 10 minute delay-off feature keeps hood running after cooking to ensure smoke & odors have cleared the environment, and the filter clean reminder helps ensure optimal performance.
10" round duct connector with backdraft damper
Can be used with optional Universal make-up air damper MD6TU, MD8TU or MD10TU to replace air exhausted out of the house only when the hood is turned ON, helping with ventilation to keep your home fresh while reducing energy consumption
Optional ACR3 Remote Control allows the busy cook to stay in control from anywhere in the kitchen
Four 6-Watt LED lamps (3000K), designed for durability and extra long life. You may never have to replace a lamp again! (1-level, Bulbs included)
Distinctive, hybrid aluminum mesh & stainless steel Hi-Flow™ baffle filters effectively capture grease and are dishwasher safe making it easier to have a cleaner, odor-free kitchen.
Heat Sentry® detects excessive heat and adjusts blower speed to high automatically to prolong product life by reducing damaging effects of high temperatures
Specifications
Product Details
| Width | 58.38" |
| Depth | 22.5" |
| Height | 11" |
| Finish | Stainless Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Can be used to comply with LEED Requirements | Yes |
| Sound level (Sones) | - |
| Max blower CFM | - |
| Lighting type | LED |
| Lighting levels | 1 |
| Light bulbs included | Yes |
| Minimum height above cooktop | 24" |
| Control type | - |
| Speed levels | 4 |
| Filter type | Hybrid Baffle |
| Heat Sentry® | Yes |
| Remote operation capable | Optional (Sold Separately) |
| ENERGY STAR® Certified | No |
| Manufacturer warranty | 5-year parts/2-year labor |
| Country of Origin | Canada |
Dimensions & Weight
| Width | 58.38 in. |
| Height | 11 in. |
| Length | 22.5 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 63.38 in. |
| Shipping Height | 16 in. |
| Shipping Length | 27.5 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8.36 ft³ |
| Dimensional Weight | 103.95 lbs. |
| Total of Cubes | 8.36 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 103.95 lbs. |
Where to Buy BEST Range Hoods Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











