$479.95
Convertible Vent Wall Mount Range Hood (BSKEN) - 24 Inch - BSKEN24
$479.95
Key Features
Includes chimney
High performance 4-speed motor
Dishwasher-safe stainless steel baffle filters
All ZLINE range hoods come equipped with everything needed to easily install and use, including two 16-inch telescoping chimney pieces, allowing a fit for most ceilings between 8 and 9 feet. For our Designer Series hoods, we provide a one-piece chimney that can be cut to size.
ZLINE is the industry leader in range hoods and stands by the quality and longevity of their stainless steel range hoods.
Built-in LED lighting
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Includes chimney
High performance 4-speed motor
Dishwasher-safe stainless steel baffle filters
All ZLINE range hoods come equipped with everything needed to easily install and use, including two 16-inch telescoping chimney pieces, allowing a fit for most ceilings between 8 and 9 feet. For our Designer Series hoods, we provide a one-piece chimney that can be cut to size.
ZLINE is the industry leader in range hoods and stands by the quality and longevity of their stainless steel range hoods.
Built-in LED lighting
Specifications
Other
| Airflow (Q/L/M/H) | 120/240/320/400 |
| Motor | High Performance 400 CFM/4-Speed Motor |
| Filters | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher Safe) |
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| BSKEN-24 | 24 in. W x 18 in. D x 2.75 in. H BSKEN-30 |
| Chimney | 11.75 in. W x 10.75 in. D x 16 H (x2) (Telescoping) |
| Lighting | 2 Directional LED Lights (3-Watt) |
| Venting Size | |
| Voltage | 110V/60HZ |
| Control Type | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Material | 21g #430 Black Stainless Steel |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Filters | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher Safe) Warranty |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
| Width | 24 Inch |
| Height | 2.8 Inch |
| Weight | 35 lbs |
| Depth | 19.8 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 29 Inch |
| Shipping Height | 7.8 Inch |
| Shipping Length | 24.8 Inch |
| Shipping Weight | 75 lbs |
| Total of Shipping Weight | 75 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
| Cubic Feet Measurement | 0.77 ft³ |
| Dimensional Weight | 8.02 Ibs |
| Total of Cubes | 0.77 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 8.02 Ibs |
Dimensions
| Dimensions | 24 in. W x 18 in. D x 2.75 in. H |
| Chimney Dimensions | 11.75 in. W x 10.75 in. D x 16 H (x2) (Telescoping) |
Details
| Appliance Category | Wall Mount RH |
| Color/ Finish Family | Black Stainless Steel |
| Airflow (Q/L/M/H) | 120/240/320/400 |
| Motor | High Performance 400 CFM/4-Speed Motor |
| Filters | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher-safe) |
| Mount Type | Wall Mount |
| Number of Lights | 2 |
| Number of Speeds | 4 |
| Control Type | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Button Panel | Push Button Control Panel (4-Speed Fan Control/Lights/3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Decibels | 51/55/58/61 |
| Duct Size | 6 |
| Voltage | 110 |
| Amps | 3.5 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings | ETL Listed,CEC Listed |
| Manufacturer Warranty | 3 year parts, life-time motor warranty |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.





















