$1,799.95
48 in. Range Hood Black in Stainless Steel with Champagne Bronze Handle - BS655Z48CB












48 in. Range Hood Black in Stainless Steel with Champagne Bronze Handle
Model: BS655Z48CB
$1,799.95
Key Features
Lifetime Motor Warranty
Dishwasher Safe Baffle Filters
Built-in Led Lighting
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Lifetime Motor Warranty
Enjoy the high performance of your ZLINE range hood motor for years to come with an industry-first lifetime motor warranty
Dishwasher Safe Baffle Filters
Reduce cleaning time with durable stainless steel baffle filters that are dishwasher safe
Built-in Led Lighting
Easily illuminate your cooking space with bright built-in LED lights
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 53 Inch |
| Shipping Height | 21.5 Inch |
| Shipping Length | 28.8 Inch |
| Shipping Weight | 120 lbs |
| Total of Shipping Weight | 120 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 48 Inch |
| Height | 16.5 Inch |
| Depth | 23.8 Inch |
| Weight | 80 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.91 ft³ |
| Dimensional Weight | 135.61 Ibs |
| Total of Cubes | 10.91 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 135.61 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 48 in. W x 23.75 in. D x 16.5 in. H |
| Product Depth (in.): | 23.8 |
| Product Width (in.): | 48.0 |
| Product Height (in.): | 16.5 |
| Chimney Dimensions: | 13.5" W x 11.75" D x 16" H (x2) (Telescoping) |
Details
| Appliance Category: | Wall Mount RH |
| Color/ Finish Family: | Black Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | Black Stainless Steel |
| Airflow (Q/L/M/H): | 280/420/560/700 |
| Motor: | High Performance 700 CFM/4-Speed Motor |
| Filters: | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher-safe) |
| Mount Type: | Wall Mount |
| Number of Lights: | 4 |
| Number of Speeds: | 4 |
| Control Type: | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Button Panel: | Push Button Control Panel (4-Speed Fan Control/Lights/3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Product Weight (lb.): | 80 |
| Decibels: | 30/41/49/52 |
| Duct Size: | 8 |
| Voltage: | 110 |
| Amps: | 5 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty: | 3 year parts, life-time motor warranty |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











