$638.00
Was$719.00Save $81.00 (11%)
30" Convertible Under-Cabinet Hood - UXT5530AAS
$638.00
Was$719.00Save $81.00 (11%)
Key Features
Dual Halogen Worksurface Lighting
3 speed levels
400 CFM Exhaust Rating
High style, ceiling-mounted canopy hoods
Classic and Functional, Under Cabinet Exhaust
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Dual Halogen Worksurface Lighting
3 speed levels
400 CFM Exhaust Rating
High style, ceiling-mounted canopy hoods
Classic and Functional, Under Cabinet Exhaust
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.07 ft³ |
| Total of Cubes | 3.07 ft³ |
| Dimensional Weight | 38.21 lbs. |
| Total of Dimensional Weight | 38.21 lbs. |
Ventilation Details
| BTU Threshold | 60 K |
| CFM Motor Class | 400 |
| Duct Direction | Vertical |
| Duct Type | Rectangular |
| Task Light Type | Halogen |
| Venting | Exterior or Recirculating |
| Duct Outlet Size | 3.25 W x 10 H in |
| Filters | Charcoal Odor Removing Filter, Grease Filters |
| Lighting Control Type | Push Button |
| Number of Night Light Settings | 1 |
| Number of Task Light Settings | 1 |
| Task Lighting | Yes |
Controls
| Control Location | Front |
| Control Type | Push Button |
| Number of Vent Speeds | 3 |
Details
| Material | Stainless Steel |
| Blower Type | Centrifugal |
Certifications
| Star K Certified | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 9 in. |
| Length | 19.75 in. |
| Weight | 37.7 lbs. |
| Gross Weight | 37.7 lbs |
| Net Weight | 31.31 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Length | 24.75 in. |
| Shipping Weight | 77.7 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 77.7 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 24 in. |
Other
| Common Size | 30 in |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
Capacity
| Volume | 5.958 Cu.Ft. |
Dimensions
| Gross Weight | 39 lbs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.




















