$638.00
Was$719.00Save $81.00 (11%)
30" Convertible Under-cabinet Hood - UXT5530AAS
$638.00
Was$719.00Save $81.00 (11%)
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Specifications
Specifications
Certifications
| Star K Certified | Yes |
Dimensions
| Common Size | 30 in |
| Depth | 19-3/4 in |
| Gross Weight | 37-7/10 lbs |
| Height | 9 in |
| Net Weight | 31-31/100 lbs |
| Width | 29-7/8 in |
Ventilation Details
| BTU Threshold | 60 K |
| CFM Motor Class | 400 |
| Duct Direction | Vertical |
| Duct Outlet Size | 3.25 W x 10 H in |
| Duct Type | Rectangular |
| Filters | Charcoal Odor Removing Filter, Grease Filters |
| Lighting Control Type | Push Button |
| Number of Night Light Settings | 1 |
| Number of Task Light Settings | 1 |
| Task Light Type | Halogen |
| Task Lighting | Yes |
| Venting | Exterior or Recirculating |
Controls
| Control Location | Front |
| Control Type | Push Button |
| Number of Vent Speeds | 3 |
Details
| Blower Type | Centrifugal |
| Material | Stainless Steel |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.














