$3,199.00
36-INCH BUILT-IN RANGE HOOD WITH TRUE IQ BLOWER SYSTEM, 1240 TRUECFM, 23-1/2" DEPTH, STAINLESS STEEL (HBN5 SERIES) - HBN536212SS
36-INCH BUILT-IN RANGE HOOD WITH TRUE IQ BLOWER SYSTEM, 1240 TRUECFM, 23-1/2" DEPTH, STAINLESS STEEL (HBN5 SERIES)
Model: HBN536212SS











36-INCH BUILT-IN RANGE HOOD WITH TRUE IQ BLOWER SYSTEM, 1240 TRUECFM, 23-1/2" DEPTH, STAINLESS STEEL (HBN5 SERIES)
Model: HBN536212SS
$3,199.00
Key Features
Correlated Color Temperature (CCT) technology allows users to match range hood lighting with kitchen lighting from 2700K to 5000K; eight color temperature options via control panel, virtually limitless adjustability in the BEST Kitchen app
Wi-Fi, Bluetooth and voice activation capabilities enable hands-free operation
Capacitive touch slider control offers eight fan speeds and eight LED lighting levels
Hybrid Baffle™ filters provide full coverage to remove smoke, odors and pollutants
Single-person installation with the EZ Install bracket system
Code Ready Technology® (CRT) can limit airflow to 300, 400 or 600 CFM to comply with local make-up air code requirements
The Heat Sentry® safety feature automatically adjusts blower speed if exhaust temperatures above 200°F are detected, protecting you and your home
ENERGY STAR® certified
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Correlated Color Temperature (CCT) technology allows users to match range hood lighting with kitchen lighting from 2700K to 5000K; eight color temperature options via control panel, virtually limitless adjustability in the BEST Kitchen app
Wi-Fi, Bluetooth and voice activation capabilities enable hands-free operation
Capacitive touch slider control offers eight fan speeds and eight LED lighting levels
Hybrid Baffle™ filters provide full coverage to remove smoke, odors and pollutants
Single-person installation with the EZ Install bracket system
Code Ready Technology® (CRT) can limit airflow to 300, 400 or 600 CFM to comply with local make-up air code requirements
The Heat Sentry® safety feature automatically adjusts blower speed if exhaust temperatures above 200°F are detected, protecting you and your home
ENERGY STAR® certified
Capable installation with 10” vertical ducting
Quietest Blower System: Experience near-silent operation with the True iQ Blower system, powered by TrueCFM technology, which guarantees performance with automatic, real-time calibration; 1240 TrueCFM, less than 0.3 sones at low speed
Built-In Versatility: Offered in 23-1/2” depth with Correlated Color Temperature (CCT) lighting and smart connectivity, this insert will complement any kitchen design
Perfectly Ventilated Experience: SmartSense Pro delivers an automated ventilation solution with smart algorithms detecting heat from the cooktop and automatically adjusting fan speed based on heat, humidity and VOC pollutants
Our TrueCFM Promise: The range hood will always perform at the correct CFM, regardless of any unexpected blockages or restrictions
Specifications
Product Details
| Width | 36" |
| Depth | 23.5" |
| Height | 14" |
| Finish | Stainless Steel |
| Sound Level (Sones) | <0.3 |
| TrueCFM | 1240 |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Levels | 8 |
| Light Bulbs Included | Yes |
| Minimum Height Above Cooktop | 24" |
| Control Type | Slider |
| Speed Levels | 8 |
| Filter Type | Hybrid Baffle |
| Heat Sentry | Yes |
| Remote Operation Capable | App |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
| Manufacturer Warranty | 5-Year Parts/2-Year Labor |
| Country of Origin | Canada |
You might also like these best sellers...
Where to Buy BEST Range Hoods Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











