$619.00
Was$679.00Save $60.00 (9%)
Sora 30" Under Cabinet Range Hood - ESR430S1
$619.00
Was$679.00Save $60.00 (9%)
Key Features
Led Light
Semi Baffle Filters
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Led Light
Illuminate your culinary journey with LED brilliance.An expected lifetime of over 20,000 hours represents the most remarkable advantage of LED light bulbs.
Semi Baffle Filters
Professional grade Stainless Steel Baffle Filters designed for high airflow cooking, trap volumes of grease which are collected in trays for easy removal and cleaning.
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Product Details
| Weight | 30,86lb |
| Finishing | Stainless steel |
| Width (inch) | 30" |
| Sizes (inch) | 30" x 23" x 10" |
| Duct Transition | Rectangular 10 x 3 1/4" |
| Absorption | 265W |
| Venting Type | Convertible with Kit |
| Series | COMFORT |
| Lighting | LED 2 x 2.1 ww 3000 KK |
| Filters | Dishwasher-Safe, Stainless Steel Baffle Slot Filter |
| Airflow | 400CFM |
| Sones | 0.4 - 5.0 |
| Electrical | 120 V/60 Hz |
| Blower type | Interior Unit |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Elica Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.














