Allasio 36" Under Cabinet Range Hood - EAL336S1
Key Features
Led Light
3x layer mesh
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Specifications
Features
Led Light
Illuminate your culinary journey with LED brilliance.An expected lifetime of over 20,000 hours represents the most remarkable advantage of LED light bulbs.
3x layer mesh
Elevate your kitchen with superior filtrationAluminum mesh filters are steps above competition, featuring triple-layered, anodized aluminum that is woven into a highly dense mesh.
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Product Details
| Weight | 24,69lb |
| Finishing | Stainless steel |
| Width (inch) | 36" |
| Sizes (inch) | 36" x 20" x 4 3/4" |
| Duct Transition | Rectangular 10 x 3 1/4" or round 7" (sold separately) |
| Venting Type | Convertible with Kit |
| Series | COMFORT |
| Lighting | LED 2 x 2.1 ww 3000 KK |
| Filters | Dishwasher-Safe, Anodized Aluminum Mesh Filter |
| Airflow | 300CFM |
| Sones | 1.7 - 5.0 |
| Controls | 3S Mechanical push button |
| Electrical | 120 V/60 Hz |
| Blower type | Interior Unit |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Elica Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.


















