Monogram 36" Glass Canopy Island Hood - ZV925SLSS
Monogram 36" Glass Canopy Island Hood
Model: ZV925SLSS













Monogram 36" Glass Canopy Island Hood
Model: ZV925SLSS
Key Features
Sleek, understated appearance
Backlit, touch controls and digital readout
Powerful ventilation
Recirculating-ready design
Removable stainless steel filter
Halogen lighting
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Sleek, understated appearance
Combines the durability of professional-grade stainless steel with the elegant simplicity of bowed, tempered glass
Backlit, touch controls and digital readout
Allow you to easily select and view hood functions
Powerful ventilation
Offers three speeds plus a 490-cfm boost to capture cooking fumes and odors
Recirculating-ready design
Includes a reversible duct cover and charcoal filter for non-vented installations, eliminating the need for an optional kit
Removable stainless steel filter
Detaches easily for safe cleaning in your dishwasher
Halogen lighting
Provides four levels of clean, brilliant illumination to suit any cooking task
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 123 lb |
| Overall Depth | 27.5625 in |
| Overall Height | 3.25 in |
| Overall Width | 35.875 in |
| Cabinet Width | 36 in |
| Approximate Shipping Weight | 146 lb |
FEATURES
| Cooktop Lighting | Halogen |
| Max CFM | 490 |
| Required Duct Size | 8-in. Round |
| Damper in Transition | Yes |
| Short Description | 36" Glass Canopy Island Hood |
| Removable Stainless Steel Filters | 1 |
| Product Type | Designer Hood |
| Vertical Exhaust Blower Rating (CFM) | 490 |
| Welded / Finished Seams | Yes |
| Variable Speed Fan | Low/Med/High/Boost |
| Lighting Levels | 4 |
| Indicator Lights | "ON" |
| Ventilation System Control Features | Auto "On" |
| Recirculating Capable | Yes |
| Blower Levels | 4 |
| CFM/ Sones Rating | 490/8.0 |
| Blower Type | Internal |
| Control Type | LCD |
APPEARANCE
| Exterior Design | Chimney - Island |
| Design Style | Chimney |
| Color Appearance | Glass Canopy |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 120V | 5.0 |
| Hertz | 60 |
Dimensions & Weight
| Width | 35.88 in. |
| Height | 3.25 in. |
| Length | 27.56 in. |
| Weight | 123 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.88 in. |
| Shipping Height | 8.25 in. |
| Shipping Length | 32.56 in. |
| Shipping Weight | 163 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 163 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.86 ft³ |
| Dimensional Weight | 23.12 lbs. |
| Total of Cubes | 1.86 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 23.12 lbs. |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Externally Vented |
ACCESSORIES
| Optional 10' Ceiling Extension | ZX92510 for 9' 1" to 10' 1" ceilings |
Where to Buy Monogram Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











