Monogram® 36" Island Vent Hood - ZV855SPSS
Monogram® 36" Island Vent Hood
Model: ZV855SPSS










Monogram® 36" Island Vent Hood
Model: ZV855SPSS
Key Features
490 CFM, four-speed fan
Stainless steel design
Four halogen lights
Three removable filters
Timer
Optional recirculating kit (included)
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
490 CFM, four-speed fan
provides the power necessary to capture smoke and fumes produced by high-performance cooking equipment
Stainless steel design
graceful curves and lines creates a distinct appearance that enhances any kitchen
Four halogen lights
Offer six levels of intensity, from ambient to low/night illumination, to meet different needs
Three removable filters
Trap airborne grease particles and are dishwasher-safe. An indicator light signals when the filters need cleaning.
Timer
Can be set for the fan to automatically shut-off after 5, 10 or 20 minutes of operation
Optional recirculating kit (included)
Can be installed for internal ventilation
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 80 lb |
| Overall Depth | 27.5 in |
| Overall Height | 41.5 in |
| Overall Width | 36.5 in |
| Cabinet Width | 36 in |
| Approximate Shipping Weight | 110 lb |
FEATURES
| Cooktop Lighting | 4 Halogen Lamps |
| Damper in Transition | Yes |
| Removable Stainless Steel Filters | 3 |
| Filter Cleaning Reminders | Yes |
| Time Delay Shut-Off | Yes |
| Exhaust Options | 6" Round Duct (Extends to 8' Ceiling) |
| Vertical Exhaust Blower Rating (CFM) | 490 |
| Variable Speed Fan | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Lighting Levels | 6 |
| Recirculating Capable | Yes, Included |
| Blower Levels | 4 Including Boost |
APPEARANCE
| Exterior Design | Chimney - Island |
| Design Style | Chimney |
| Color Appearance | Stainless Steel |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 120V | 3.74 |
Dimensions & Weight
| Width | 36.5 in. |
| Height | 41.5 in. |
| Length | 27.5 in. |
| Weight | 80 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41.5 in. |
| Shipping Height | 46.5 in. |
| Shipping Length | 32.5 in. |
| Shipping Weight | 120 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 120 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 24.11 ft³ |
| Dimensional Weight | 299.68 lbs. |
| Total of Cubes | 24.11 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 299.68 lbs. |
ACCESSORIES
| Optional 10' Ceiling Extension | ZX8510SPSS for 9.5' to 10' ceilings |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Monogram Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











