60 in. Ducted Professional Island Mount Range Hood - KECOMI60
60 in. Ducted Professional Island Mount Range Hood
Model: KECOMI60
60 in. Ducted Professional Island Mount Range Hood KECOMI6060 in. Ducted Professional Island Mount Range Hood KECOMI6060 in. Ducted Professional Island Mount Range Hood KECOMI6060 in. Ducted Professional Island Mount Range Hood KECOMI6060 in. Ducted Professional Island Mount Range Hood KECOMI6060 in. Ducted Professional Island Mount Range Hood KECOMI60
+1more
Color : Brushed 430 Stainless Steel
Brushed 430 Stainless Steel
Key Features
  • LIFETIME MOTOR WARRANTY
  • DISHWASHER SAFE BAFFLE FILTERS
  • BUILT-IN LED LIGHTING
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Specifications
Features
LIFETIME MOTOR WARRANTY
DISHWASHER SAFE BAFFLE FILTERS
Reduce cleaning time with durable stainless steel baffle filters that are dishwasher safe
BUILT-IN LED LIGHTING
Easily illuminate your cooking space with bright built-in LED lights
Specifications
Dimensions & Weight
Width60 Inch
Height12.5 Inch
Length-
Weight85 lbs
Depth27.5 Inch
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
Number of Boxes1
Shipping Width65 Inch
Shipping Height17.5 Inch
Shipping Length32.5 Inch
Shipping Weight125 lbs
Total of Shipping Weight125 lbs
SourceCalculation
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
Cubic Feet Measurement11.94 ft³
Dimensional Weight148.38 Ibs
Total of Cubes11.94 ft³
Total of Dimensional Weight148.38 Ibs
Dimensions
Dimensions60 in. W x 27.5 in. D x 12.5 in. H
Chimney Dimensions20.75 in. W x 12.25 in. D x 19.5 H (x2) (Telescoping)