$2,499.95
60 in. Ducted Professional Island Mount Range Hood - KECOMI60
$2,499.95
Key Features
LIFETIME MOTOR WARRANTY
DISHWASHER SAFE BAFFLE FILTERS
BUILT-IN LED LIGHTING
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
LIFETIME MOTOR WARRANTY
Enjoy the high performance of your ZLINE range hood motor for years to come with an industry-first lifetime motor warranty
DISHWASHER SAFE BAFFLE FILTERS
Reduce cleaning time with durable stainless steel baffle filters that are dishwasher safe
BUILT-IN LED LIGHTING
Easily illuminate your cooking space with bright built-in LED lights
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 60 Inch |
| Height | 12.5 Inch |
| Length | - |
| Weight | 85 lbs |
| Depth | 27.5 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 65 Inch |
| Shipping Height | 17.5 Inch |
| Shipping Length | 32.5 Inch |
| Shipping Weight | 125 lbs |
| Total of Shipping Weight | 125 lbs |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.94 ft³ |
| Dimensional Weight | 148.38 Ibs |
| Total of Cubes | 11.94 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 148.38 Ibs |
Dimensions
| Dimensions | 60 in. W x 27.5 in. D x 12.5 in. H |
| Chimney Dimensions | 20.75 in. W x 12.25 in. D x 19.5 H (x2) (Telescoping) |
Details
| Appliance Category | Island RH |
| Color/ Finish Family | Brushed 430 Stainless Steel |
| Airflow (Q/L/M/H) | 280/420/560/700 |
| Motor | High Performance 700 CFM/4-Speed Motor |
| Filters | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher-safe) |
| Mount Type | Island Mount |
| Number of Lights | 4 |
| Number of Speeds | 4 |
| Control Type | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Button Panel | Push Button Control Panel (4-Speed Fan Control/Lights/3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Decibels | 30/41/49/52 |
| Duct Size | 8 |
| Voltage | 110 |
| Amps | 5 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | 3 year parts, life-time motor warranty |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.

















