$3,099.00
36-inch Island Range Hood, 650 Max Blower Cfm, Stainless Steel, Brushed Grey Glass (icb3 Series) - ICB3I36SBS
36-inch Island Range Hood, 650 Max Blower Cfm, Stainless Steel, Brushed Grey Glass (icb3 Series)
Model: ICB3I36SBS












36-inch Island Range Hood, 650 Max Blower Cfm, Stainless Steel, Brushed Grey Glass (icb3 Series)
Model: ICB3I36SBS
$3,099.00
Key Features
Powered by internal blower system with 650 Max Blower CFM
8" round duct connector with backdraft damper
Very quiet 1.2 sones at normal setting
4-speed electronic controls with blue or white backlighting and 5-minute delay-off feature keeps hood running after cooking to ensure smoke and odors have cleared the environment
Exclusive PURLED™ LED lighting (3000K) boosts light output by 25%, distributes light six times better and improves energy efficiency by 88%
Hybrid aluminum mesh and stainless steel low-profile filters effectively capture grease and are dishwasher safe, making it easier to have a cleaner, odor-free kitchen
Heat Sentry® detects excessive heat and adjusts blower speed to high automatically to prolong product life by reducing damaging effects of high temperatures
Code Ready Technology® provides capability to reduce airflow to 300 CFM to address local codes or make-up air requirements
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Powered by internal blower system with 650 Max Blower CFM
8" round duct connector with backdraft damper
Very quiet 1.2 sones at normal setting
4-speed electronic controls with blue or white backlighting and 5-minute delay-off feature keeps hood running after cooking to ensure smoke and odors have cleared the environment
Exclusive PURLED™ LED lighting (3000K) boosts light output by 25%, distributes light six times better and improves energy efficiency by 88%
Hybrid aluminum mesh and stainless steel low-profile filters effectively capture grease and are dishwasher safe, making it easier to have a cleaner, odor-free kitchen
Heat Sentry® detects excessive heat and adjusts blower speed to high automatically to prolong product life by reducing damaging effects of high temperatures
Code Ready Technology® provides capability to reduce airflow to 300 CFM to address local codes or make-up air requirements
Specifications
Product Details
| Finish | Stainless Steel |
| Sound Level (Sones) | 1.5 |
| Max Blower CFM | 650 |
| Lighting Type | LED |
| Light Bulbs Included | Yes |
| Speed Levels | 4 |
| Filter Type | Hybrid Baffle |
| Width | 36" |
| Depth | 22" |
| Height | 25" |
| Lighting Levels | 3 |
| Minimum Height Above Cooktop | 24" |
| Control Type | Soft Touch |
| Remote Operation Capable | Optional |
| ENERGY STAR® Certified | No |
| Manufacturer Warranty | 5-Year Parts/2-Year Labor |
| Heat Sentry® | Yes |
| Country of Origin | Canada |
Warranty
| Parts | 5 Year |
| Labor | 2 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 25 in. |
| Length | 22 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 30 in. |
| Shipping Length | 27 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.46 ft³ |
| Dimensional Weight | 142.45 lbs. |
| Total of Cubes | 11.46 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 142.45 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy BEST Range Hoods Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











