36 in. CrownSound™ Ducted Vent Island Mount Range Hood - GL5ICRNBT36
Key Features
LIFETIME MOTOR WARRANTY
DISHWASHER SAFE BAFFLE FILTERS
BUILT-IN LED LIGHTING
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
LIFETIME MOTOR WARRANTY
Enjoy the high performance of your ZLINE range hood motor for years to come with an industry-first lifetime motor warranty
DISHWASHER SAFE BAFFLE FILTERS
Reduce cleaning time with durable stainless steel baffle filters that are dishwasher safe
BUILT-IN LED LIGHTING
Easily illuminate your cooking space with bright built-in LED lights
Specifications
Warranty
| Parts | 3 Year |
Dimensions
| Dimensions | 36 in. W x 23.5 in. D x 5.5 in. H |
| Chimney Dimensions | 12.25 in. W x 10.8 in. D x 19 in. H (x2) (Telescoping) |
Details
| Appliance Category | Island RH |
| Color/ Finish Family | Brushed 430 Stainless Steel |
| Airflow (Q/L/M/H) | 120/240/320/400 |
| Motor | High Performance 400 CFM/4-Speed Motor |
| Filters | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher-safe) |
| Mount Type | Island Mount |
| Number of Lights | 2 |
| Number of Speeds | 4 |
| Control Type | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Button Panel | Push Button Control Panel (4-Speed Fan Control/Lights/3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Decibels | 51/55/58/61 |
| Duct Size | 6 |
| Voltage | 110 |
| Amps | 3.5 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | 3 year parts, life-time motor warranty |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 Inch |
| Shipping Height | 10 Inch |
| Shipping Length | 28.5 Inch |
| Shipping Weight | 105 lbs |
| Total of Shipping Weight | 105 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 36 Inch |
| Height | 5 Inch |
| Depth | 23.5 Inch |
| Weight | 65 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.45 ft³ |
| Dimensional Weight | 30.43 Ibs |
| Total of Cubes | 2.45 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 30.43 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.
























